Hidrojenle zenginleştirilmiş propan yakıtının yanma kararsızlığının incelenmesi
Investigation of combustion instability of hydrogen enriched propane fuel
  1. Tez No: 819434
  2. Yazar: OĞUZHAN BOZTOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde küresel ısınmanın etkisiyle, çalışmalar sıfır emisyon üreten ya da aynı emisyon ile daha verimli çalışabilen yakıtlar üzerinde odaklanmaktadır. Bu yakıtların tespiti amacıyla yapılan birçok çalışma bulunmakla beraber hidrojen birçok olumlu özelliği ile araştırmacıların odak noktası haline gelmiştir. Bu çalışmada propan gazı hidrojen ile zenginleştirilmiş ve bu zenginleştirmelerin etkilerini gözlemlemek amacıyla çeşitli yanma deneyleri yapılmıştır. Zenginleştirmeler karışımın %10, %20 ve %30' luk kısmı hidrojen olacak şekilde yapılmıştır. Ön karışımlı bir yakıcıda 1,2 eşdeğerlik oranında, 1,0 girdap oranda ve 7 kw termal enerji de deneyler icra edilmiştir. Yanma kararsızlıklarının tetiklenerek daha doğru örneklenmesi için yanma odasına 110, 185 ve 330 Hz değerlerinde akustik zorlamalar uygulanmıştır. Çalışma sonucunda hidrojen oranı arttıkça zenginleştirmelerin sıcaklıklarında, ışık şiddetinde ve NOx emisyonunda artış ancak karbon bazlı emisyonlarında düşüşler tespit edilmiştir. Akustik zorlamalar ile bakıldığında ise hidrojen miktarı arttıkça karışımın yanma kararsızlıklarına daha yatkın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing impact of global warming, there is a growing focus on developing fuels that emit zero emissions or operate more efficiently with same emissions. Hydrogen has garnered significant attention among researchers due to its advantageous properties. This study aims to examine the effects of hydrogen enrichment by conducting various combustion experiments using propane gas enriched with hydrogen. The enrichment levels consisted of hydrogen concentrations of 10%, 20%, and 30% in the mixture. The experiments were carried out in a premixed burner with an equivalence ratio of 1.2, a swirl number of 1.0, and a thermal energy input of 7 kW. Acoustic forcing at frequencies of 110, 185, and 330 Hz was applied to induce combustion instabilities for accurate sampling. The results indicate that as the hydrogen content increased, there was an increase in temperature, luminous intensity, and NOx emissions, while carbon-based emissions decreased. Moreover, it was observed that higher hydrogen concentrations made the mixture more susceptible to combustion instabilities under acoustic forcing.