Motivasyonel görüşmelerin esansiyel hipertansiyon hastalarının kardiyovasküler hastalık riskleri ile sağlıklı yaşam biçimi davranış değişiklikleri üzerine etkisi: Randomize kontrollü araştırma
The effect of motivational interviews on cardiovascular disease risks and healthy lifestyle behavior changes in essential hypertension patients: A randomized controlled study
  1. Tez No: 819435
  2. Yazar: FİRDES KOMAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Amaç: Çalışmanın birincil amacı“sağlık inanç modeline (SİM) göre yapılandırılmış eğitim”ile“eğitim ve motivasyonel görüşmelerin (MG)”karşılaştırılarak her iki yöntemin esansiyel hipertansiyon tanısına sahip hastaların kardiyovasküler hastalık (KVH) riskleri ile sağlıklı yaşam biçimi davranış değişiklikleri üzerine etkisini saptamaktır. Yöntem: Çalışma tek merkezli, tek kör, paralel grup, 6 aylık takip süresi olan randomize kontrollü tam deneysel tasarımda yürütülmüştür. Araştırma Eskişehir ili Işıklar Aile Sağlığı Merkezi'nde, 30-59 yaş aralığında esansiyel hipertansiyon tanısına sahip, 10 yıllık Framingham KVH riski %10'un üzerinde olan toplam 80 kişi (40'ı çalışma, 40'ı kontrol grubunda) üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada her iki gruba da SİM'e temellendirilmiş sağlık eğitimi ve eğitim kitapçığı verilmiş, çalışma grubu ile her ay 1 kez olmak üzere toplamda 6 MG gerçekleştirilmiştir. Veriler ön test, ara izlem testi (3 ay) ve son test (6 ay) olarak toplanmıştır. Bulgular: Çalışma grubunun 3. ve 6. aylık takiplerinde 10 yıllık Framingham KVH risk skorlarında başlangıç değerlerine göre saptanan düşme kontrol grubundan fazladır. Altı aylık takip süresi sonunda çalışma grubunun KVH risk faktörleri bilgi düzeyi artmış, sağlıklı yaşam biçimi davranış değişiklikleri gelişmiştir. Sonuç: Her iki yöntemde başarılı olup, SİM'ne göre yapılandırılmış sağlık eğitimi ve eğitim kitapçığı tek başına ya da MG'lerle birlikte uygulandığında 10 yıllık tahmini KVH riski ≥ %10 olan esansiyel hipertansiyon tanısına sahip hastaların kardiyovasküler risklerini yaşam tarzı değişikliği yoluyla değiştirmelerini destekleyecek ideal bir yaklaşımdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of the study was to determine the effects of both methods on cardiovascular disease (CVD) risks and healthy lifestyle behavioural changes in patients with essential hypertension (EH) by comparing“structured education according to the health belief model (HBM)”with“education and motivational interviews (MI)”. Methods: Study was carried out in a single-centre, single-blind, parallel-group, randomized, controlled experimental design with a 6-month follow-up. Study was carried out on a total of 80 people (40 in study group, 40 in control group) aged 30-59 years, diagnosed with EH and with an estimated 10-year risk of Framingham CVD above 10%, at Işıklar Family Health Center in Eskişehir. Health education based on HBM and training booklet was applied to both groups, MIs were conducted with the study group once a month, a total of 6 times. Data were collected as pre-test, intermediate follow-up test (3 months), and post-test (6 months). Results: In the third and sixth month follow-ups of the study group, decrease in the 10-year Framingham CVD risk scores compared to the baseline values was higher than that of the control group. At the end of six-month follow-up period, the study group's CVD risk factors knowledge level increased, and healthy lifestyle behaviour changes developed. Conclusions: Both methods were successful. The SIM-based health education and training booklet, when applied alone or combined with MIs was an ideal approach to support patients diagnosed with EH with an estimated 10-year CVD risk ≥10% to change their cardiovascular risk through lifestyle changes.