Self servis düzenine bağlı zincir fast food restoranların yemek salonu iç mekan biçimlenmesine bir yaklaşım
An Oppaach to the interior formation of the dining area of the chain fast food restaurants related to the self servis system
- Tez No: 81945
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Self-servıs düzenine bağlı zincir fast-food restoranların yemek salonu iç mekân biçimlenmesine bir yaklaşım olarak ele alınan tez çalışması dört bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde fast-food yemek yeme anlayışının gelişim süreci endüstrileşme öncesi ve endüstrileşme sonrası dönemdeki değişimlerle birlikte ele alınmıştır. Avrupa, Amerika ve Türkiye'de restoran ve buna bağlı olarak zincir fast-food restoran kavramının oluşumu açıklanmıştır. Self-servis düzenine bağlı zincir fast-food restoranların oluşumunu etkileyen faktörlerin anlatıldığı ikinci bölümde ise, sosyokültürel değişim, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, sosyoekonomik değişim, teknolojik gelişim, globalleşme fast-food yemek yeme anlayışının gelişim sürecine paralel bir şekilde incelenmiştir. Self-servis düzenine bağlı zincir fast-food restoranların biçimleniş özelliklerinden söz edilen üçüncü bölümde fast-food restorana özgü fiziksel konuma, mekânsal kurgu ve düzenlemesine, yapısal elemanlar ve malzeme özelliklerine, teknik özelliklerine, estetik biçimleniş özelliklerine değinilmiştir. Dördüncü bölümde self-servıs düzenine bağlı zincir fast-food restoranların yemek salonu iç mekân biçimlenmesi örneklerle incelenmiştir. Yurtdışındaki ve yurtiçindeki uygulamalar fast-food restoran biçimleniş özellikleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This research, which has been studied as an approach to the interior formation of the dining area of the chain fast-food restaurants related to the self-servis system, consists of four chapters. In the first chapter, the development of fast-food eating concept has been studied within the changes in the period before and after industrialism. The formation of fast-food restaurant, in relation to the formation of restaurant concept in Europe, America and Turkey, has been described. In the second chapter, in which the factors affecting the formation of chain fast-food restaurants have been explained. Sociocultural, socioeconomic change, the change of eating habits, technological development, globalization have been investigated parallel to the development period of fast-food eating concept. In the third chapter, formation properties of self-servis chain fast- food restaurants have been explained. Phsiological location, space theory and arrangement properties, structural elements and material properties, technical and easthetical properties have been worked out. In the forth chapter, the interior formation of the dining area of self- servis chain fast-food restaurants have been examined with various examples. The ones abroad and in Turkey have been evaluated from the point of fast-food formation properties.