Açık kalp cerrahisi geçiren hastalara uygulanan terapötik yaklaşımın entübasyon tepkisi, ajitasyon davranışı ve entübasyondan ayrılma süresine etkisi
Effects of therapeutic approaches on intubation response, agitation behavior, and extubati̇on ti̇me i̇n pati̇ents undergoi̇ng open heart surgery
  1. Tez No: 819453
  2. Yazar: ZEYNEP UYANIKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAREG DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Bu araştırma teröpatik iletişim aşamalarına göre ameliyat öncesinde ve sonrasında verilen eğitimin etkinliğini belirlemek amacıyla son test kontrol gruplu araştırma deseninde planlandı. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bir vakıf üniversitesi hastanesinde yatan açık kalp cerrahisi hastalarından 15 deney, 15 kontrol olmak üzere toplam 30 hasta oluşturdu. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formu, RASS (Richmond Ajitasyon Sedasyon Skalası), Entübasyon tepkileri gözlem formu ile 10.10.2022-07.01.2023 tarihleri arasında toplandı. Ameliyat öncesi her iki gruba da sayısal anksiyete ölçeği (kontrol değişkeni) uygulandı. Ameliyat öncesi ve sonrasında deney grubundaki (n=15) olgulara sürece uygun olarak yapılandırılmış terapötik iletişim sürecine dayandırılmış eğitim programı uygulandı. Kontrol grubu (n=15) ise standart bakım aldı. Her iki gruba da ameliyat sonrası RASS ve Entübasyon tepkileri gözlem formu uygulandı. Ölçümler hastaların yoğun bakımdaki sedasyon prosedüründen sonra ilk uyandıkları anda yapıldı. Verilerin analizinde araştırmaya katılan çalışanların tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, ölçeğin incelenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden faydalanılmıştır. Araştırma değişkenlerinin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek üzere Kurtosis (Basıklık) ve Skewness (Çarpıklık) değerleri incelenmiştir. Bağımsız gruplarda kategorik değişkenlerin oranları arasındaki farklar Ki-Kare ve Fisher exact testleri ile analiz edilmiştir. Sürekli değişkenlerin gruplara göre farklılaşması bağımsız gruplar t-testi ile analiz edilmiştir Hastaların entübasyon tepkileri deney ve kontrol gruplarına göre likert ölçümde anlamlı farklılık göstermemiştir. Ancak istatistiksel açıdan entübasyon tepkileri görüldü/görülmedi olarak değerlendirildiğinde“buruşuk yüz ifadesi”(X2=5,000; p=0,0300,05).
Özet (Çeviri)
This research was planned in a post-test control group research design in order to determine the effectiveness of the training given before and after the surgery according to the therapeutic communication stages. The sample of the study consisted of 30 patients, 15 of whom were experimental and 15 of whom were control, from open heart surgery patients hospitalized in a foundation university hospital in Istanbul. The data were collected between 10.10.2022 and 07.01.2023 with the sociodemographic information form prepared by the researcher, RASS (Richmond Agitation Sedation Scale), Intubation reactions observation form. Numerical anxiety scale (control variable) was applied to both groups preoperatively. A training program based on the therapeutic communication process structured in accordance with the process was applied to the patients in the experimental group (n=15) before and after the surgery. The control group (n=15) received standard care. Postoperative RASS and Intubation responses observation form was applied to both groups. Measurements were made when patients first woke up after the sedation procedure in the intensive care unit. In the analysis of the data, frequency and percentage analyzes were used to determine the descriptive characteristics of the employees participating in the research, and average and standard deviation statistics were used in the analysis of the scale. Kurtosis (Kurtosis) and Skewness (Skewness) values were examined to determine whether the research variables showed a normal distribution. Differences between the ratios of categorical variables in independent groups were analyzed with Chi-square and Fisher's exact tests. The differentiation of continuous variables according to groups was analyzed by independent groups t-test. The intubation responses of the patients did not differ significantly in the likert measurement compared to the experimental and control groups. However, when the intubation responses were evaluated as seen/not seen statistically, the score of the control group compared to the experimental group in“wrinkled facial expression”(X2=5,000; p=0.0300.05).