Finansal liberalizasyon politikalarının finansal derinleşme ve ekonomik büyüme üzerine etkileri: Türkiye örneği
The Effects of the financial liberalization policies on the financial deepening and the economic growth: Turkish case
  1. Tez No: 81951
  2. Yazar: HARUN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET 1970'lerin başlarından itibaren geliştirilen ve faiz oranlarına ilişkin izlenecek politika konusunda, geleneksel Neo-klasik ve Keynezyen görüşlerden ayrılan bir literatürün oluştuğu gözlenmektedir. Bu çerçevede, literatürün temelde iki ana okul ve bu okulların temel hipotezleri doğrultusunda gelişme gösterdiği görülmektedir. Bu literatürdeki tartışma eksenlerinden birincisini, finansal liberalizasyon politikalarının, özellikle gelişmekte olan ülkelerin büyümeleri üzerinde olumlu etki yaratacağını ileri süren McKinnon-Shaw okulu oluştururken, diğerini, farklı finansal yapılara sahip olmalarından dolayı, McKinnon-Shaw tipi bir finansal liberalizasyon politikasının, gelişmekte olan ülkelerin ekonomik büyümeleri üzerinde olumsuz etki yaratabileceğini ileri süren yapısalcı okul oluşturmaktadır. Burada ağırlıklı olarak işlenen konu, gelişmekte olan ülkelerde izlenecek bir finansal liberalizasyon politikasının, ekonomik büyümenin hızlanması üzerindeki etkisinin olumlu olup olmayacağı ve makro ekonomik istikran bozmadan ekonomik büyümenin hızlanması için, başarılı politika uygulamalarının ne şekilde olması gerektiği yönünde çözüm önerilerinin geliştirilmesi üzerinde yoğunlaşmaktadır.. Çalışmanın amacı, literatürdeki finansal gelişme modellerine dayalı yaklaşımlar çerçevesinde, Türkiye'de izlenen finansal liberalizasyon politikalarının sonuçlarım, finansal derinleşme-ekonomik büyüme ve para-fiziki sermaye arasındaki tamamlayıcılık ilişkisinin, teorideki iki önemli hipotez bakımından ortaya koymaktır. Bu amaçla, Türkiye'de finansal liberalizasyon politikalarının uygulandığı 1980-1998 dönemi ele alınıp incelenmiştir. Türkiye bakımından bulunan sonuçlar; McKinnon- Shaw' m finansal liberalizasyon-finansal derinleşme ve ekonomik büyüme ilişkisine yönelik hipotezinin, az da olsa, pozitif ve kısa dönemli destek bulduğunu, para ve fiziki sermaye arasındaki tamamlayıcılık ilişkisine yönelik hipotezinin ise oldukça güçlü bir destek bulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are two different views in modern financial liberalization literature that compete with each other. One of these approaches argues that the financial liberalization policies will produce positive effect on the speed of economic growth. And the other, one is that financial liberalization policies will not produce positive effect on the economic growth because financial systems of developing countries have different properties than those of developed ones such as the informal financial markets. The effects of financial liberalization policy on the economic growth has been analyzed in the context of two hypothesis in which financial liberalization promote by the financial deepening and the financial liberalization promote by the complementarity relation between money and physical capital. The aim of the thesis is to find out the effect of the financial liberalization on the economic growth in Turkey in the context of the recent developments in the financial liberalization literature based on the hypothesis about relation between the financial deepening and the economic growth, and the complementarity relation between money and physical capital. 1980-1998 period has been selected for empirical analysis because this was the period during which financial liberalization policies had been implemented. Our findings have shown that (1) the financial liberalization in Turkey had a little positive effect on the economic growth in the short-run, while there is no evidence for a long-run or equilibrium relationship between financial deepening and real GDP, (2) The data is consistent with the view that complementarity relationship between money and physical capital stimulates the economic growth through increasing the rate of physical capital by the increase in the money balances as the result of implementation of the financial liberalization policies.