Kambiyo senetlerinde ciro ve hukuki sonuçları
Endorsement in bills of exchange and legal consequences
  1. Tez No: 918113
  2. Yazar: ABDULKADİR ÇEPİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METE ÖZGÜR FALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Ulusal ve uluslararası ticaret açısından oldukça önem arz eden kambiyo senetlerinin yalnızca tanzim eden ve lehtar yönünden kambiyo taahhüdü içermesi söz konusu olmayıp, tedavül kabiliyetini haiz bu senetlerin devir işlemine tabi olması mümkündür. Bu noktada hukuken emre muharrer senet vasfını haiz kambiyo senetlerinin ciro yolu ile devredilmesi esas olup, bazı hallerde alacağın temliki ya da miras, şirketler, kanun gereği devir ya da icra ve iflas hukuku kapsamında bir başkasına intikal edebilmektedir. Kambiyo senedinin ciro yolu ile iktisap edilebilmesi için aynı zamanda senedin zilyetliğinin de devri şarttır. Dolayısıyla, maddi hukuk yönünden senedin yetkili hamili vasfını haiz olan kimsenin şekli anlamda da senedin maliki olması gerekmektedir. Ayrıca ciro işlemi yapılırken herhangi bir kayıt veya koşul içermeksizin devir usulüne riayet edilerek senedin iktisap edilmesi ile senetten doğan tüm hakların devralınması esastır. Ancak senedin tahsilat ya da rehin maksadıyla iktisap edilmesi halinde, cironun temlik işlevi bulunmadığından bu noktada alacağın bir başkasına temlik cirosu yolu ile iktisap ettirilmesi mevzubahis değildir.
Özet (Çeviri)
Bills of exchange, which are very important in terms of national and international trade, do not only contain a foreign exchange commitment on the part of the issuer and the beneficiary, but it is possible for these bills, which have the ability to circulate, to be subject to transfer. At this point, it is essential to transfer bills of exchange, which are legally promissory notes, through endorsement, and in some cases, they can be transferred to someone else within the scope of assignment of receivables or inheritance, companies, transfer as required by law, or enforcement and bankruptcy law. In order for the bill of exchange to be acquired by endorsement, it is also necessary to transfer the possession of the bill. Therefore, the person who is the authorized holder of the document in terms of substantive law must also be the owner of the document in formal terms. In addition, during the endorsement process, it is essential to acquire the deed and acquire all rights arising from the deed by complying with the transfer procedure without any terms or conditions. However, if the bill is acquired for collection or pledge purposes, since the endorsement does not have an assignment function, it is not possible to acquire the receivable to someone else through an assignment endorsement.