Ebeveynlerin süt dişlerinin önemine ilişkin bilgi düzeyleri ve bakış açıları ile erken çocukluk çağı çürükleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between early childhood caries and parents' knowledge levels and perspectives on the importance of primary teeth
- Tez No: 819542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU HAZAR BODRUMLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Erken çocukluk döneminde yaşam kalitesinin azalmasına sebep olan ağız-diş sağlığı sorunlarının önlenmesinde ebeveynlerin süt dişlerinin önemine dair bilgi düzeyleri önemlidir. Çalışmanın amacı ebeveynlerin süt dişlerinin önemine ilişkin bilgi düzeylerinin incelenerek, erken çocukluk çağı çürükleri (EÇÇ) ile ilişkisinin ve bu ilişkiyi etkileyen çeşitli değişkenlerin değerlendirilmesidir. Bu amaçla 0-6 yaş aralığındaki 500 çocuğun ebeveynine ilk bölümü demografik özellikleri, ikinci bölümü ebeveynlerin süt dişlerinin önemine ilişkin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesine yönelik 27 adet ifadeyi içeren çalışma anketi uygulandı ve çocukların dmft (decayed, missed and filled teeth) indeks değerleri kaydedildi. Elde edilen veriler IBM SPSS V23 programıyla istatistiksel olarak değerlendirildi. Analiz sonucunda sorulara verilen toplam doğru cevap sayısı ortalama değeri 16,41 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The knowledge level of parents about the significance of primary teeth is important in preventing oral and dental health problems that cause a decrease in the quality of life in early childhood. The aim of this study was to examine parents' knowledge level about the importance of primary teeth, and to evaluate the relationship with early childhood caries (ECC) and various variables affecting this relationship. For this purpose, a study questionnaire containing 27 statements was applied to the parents of 500 children aged 0-6 years. The first part of the questionnaire evaluated the parents' demographic characteristics, while the second part evaluated their knowledge levels regarding the importance of primary teeth. The children's dmft (decayed, missed, and filled teeth) index values were also recorded. The obtained data were statistically evaluated using IBM SPSS V23 program. As a result of the analysis, the average value of the total number of correct answers to the questions was 16,41.