Anadolu öğretmen liseleri giriş sınavı ile lise birinci sınıftaki başarının karşılaştırılması
The Comparison of the Anadolu öğretmen liseleri entrance exam and the success of first acedemic year in high school
  1. Tez No: 81959
  2. Yazar: HÜLYA KARABAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KELECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu araştırma, 1994 yılında Anadolu Öğretmen Liselerine Giriş Sınavında kullanılan testlerden alınan puanlar ile öğrencilerin 1994-1995 öğretim yılında Hasanoğlan Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesinin lise birinci sınıfında okutulmakta olan derslerden aldıkları puan ortalamaları arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 1994-1995 öğretim yılında Hasanoğlan Atatürk Anadolu Öğretmen Lisesinde eğitime hak kazanan 164 öğrenciyi kapsamaktadır. Araştırmanın alt problemlerine cevap bulabilmek için Anadolu Öğretmen Liselerine Giriş Sınavında uygulanan alt testlerin iç tutarlılık anlamında güvenilirlikleri ve öğrencilerin Anadolu Öğretmen Liselerine Giriş Sınavında aldıkları puanları ile lise birinci sınıf programlarında yer alan ilgili derslerdeki başarıları birinci dönem, ikinci dönem ve yıl sonu başarı puanları ortalaması arasındaki ilişki yönünden incelenmiştir. Araştırmada KR-21 formülü, pearson momentler çarpımı korelasyon tekniği, t testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları aşağıda özetlenmiştir: l - Giriş sınavını oluşturan Türkçeyi Kullanma Gücü, Sosyal Bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri alt testlerinin KR-21 güvenirlik katsayıları sırası ile 0.40, 0.36, 0.80 ve 0.65 olarak bulunmuştur. 2- Giriş sınavı Türkçeyi Kullanma Gücü alt testinden alınan puanlar ile öğrencilerin lise birinci sınıf programlarında yer alan Türk Dili ve Edebiyatı dersine ait birinci dönem, ikinci dönem ve yıl sonu başarı puan ortalamaları arasındaki korelasyon katsayıları sırası ile 0.32, 0.39 ve 0.39 olarak hesaplanmış olup aralarında pozitif yönde bir ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır.3- Giriş sınavı Sosyal Bilimler alt testinden alınan puanlar ile öğrencilerin lise birinci sınıf programlarında yer alan Sosyal Bilimler derslerine ait birinci dönem, ikinci dönem ve yıl sonu başarı puan ortalamaları arasındaki korelasyon katsayıları sırası ile 0.29, 0.23 ve 0.29 olarak hesaplanmış olup aralarında pozitif yönde bir ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır. 4- Giriş sınavı Matematik alt testinden alınan puanlar ile öğrencilerin lise birinci sınıf programlarında yer alan Matematik dersine ait birinci dönem, ikinci dönem ve yıl sonu başarı puan ortalamaları arasındaki korelasyon katsayıları sırası ile 0.46, 035 ve 0.43 olarak hesaplanmış olup aralarında pozitif yönde bir ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır. 5- Giriş sınavı Fen Bilimleri alt testinden alınan puanlar ile öğrencilerin lise birinci sınıf programlarında yer alan Fen Bilimleri derslerine ait birinci dönem, ikinci dönem ve yıl sonu başarı puan ortalamaları arasındaki korelasyon katsayıları sırası ile 0.48, 0.30 ve 0.44 olarak hesaplanmış olup aralarında pozitif yönde bir ilişkinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research aims to ascertain the relationship between Anadolu Öğretmen Lisesi Entrance Exam scores and the first academic year accomplisment avarages of the students who attended the Hasanoğlan Atatürk Anadolu Lisesi in 1994-1995 academic year. Research was made under the 164 students, in 1994-1995 academic year, who have passed the examination. Trying to find out answers to the problems of this research it was made studies under the reliabities of the subtest which were applied during the entrance examination and relationship between scores of the entrance examination with first term, second term and end of the academic year scores (first class of the high school). In this research, pearson product-moment correlation coefficient, KR-21 and t test were used. Results of the research are summarized as follow: 1- The reliability coefficients (KR-21) of the entrance examination subtests have been found as 0.40 for Turkish, 0.36 for Social Science, 0.80 for Math and 0.65 for Science Section. 2- The correlation coefficients between the Fluency in Turkish subtest scores of the entrance examination and Turkish Language and Literature course scores for fall academic year, spring academic year and the avarage of the year have been calculated by sequance 0.32, 0.39 and 0.39. Also there is a positive relation between them.IV 3- The correlation coefficients between the Social Science subtest scores of the entrance examination and Social Science courses scores for fall academic year, spring academic year and the avarage of the year have been calculated by sequance 0.29, 0.23 and 0.29. Also there is a positive relation between them. 4- The correlation coefficients between the Math subtest scores of the entrance examination and Math course scores for fall academic year, spring academic year and the avarage of the year have been calculated by sequance 0.46, 0.35 and 0.43. Also there is a positive relation between them. 5- The correlation coefficients between the Science Senction subtest scores of the entrance examination and Science Section courses for first academic year, second academic year and the avarage of the year have been calculated by sequance 0.48, 0.30 and 0.44. Also there is a positive relation between them.