Hemşire yöneticilerin hizmetkar liderlik davranışları ile hemşirelerin hasta güvenliği tutumları ve ilaç hatalarını bildirmeme nedenleri arasındaki ilişki
The relationship between servant leadership behaviors of nurse managers and patient safety attitudes of nurses and the reasons for not reporting medication errors
- Tez No: 819598
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA SEREN İNTEPELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
HEMŞİRE YÖNETİCİLERİN HİZMETKAR LİDERLİK DAVRANIŞLARI İLE HEMŞİRELERİN HASTA GÜVENLİĞİ TUTUMLARI VE İLAÇ HATALARINI BİLDİRMEME NEDENLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİ Yüksek Lisans Tezi Merve DİLARA KIZILKAYA DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Hemşirelik Anabilim Dalı ÖZET Bu çalışma, hemşire yöneticilerin hizmetkar liderlik davranışı ile hemşirelerin hasta güvenliği tutumları ve ilaç hatalarını bildirmeme nedenleri arasındaki ilişkiyi incelenmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tasarımda yürütülen araştırmanın örneklemini İzmir'de bulunan bir üniversite hastanesinden toplam 158 hemşire oluşturmuştur. Veriler, Aralık 2021-Haziran 2022 arasında toplanmıştır. Araştırmada“Birey Tanılama Formu”,“Hizmetkar Liderlik Davranış Ölçeği”,“Hasta Güvenliği Tutum Ölçeği”ve“İlaç Hatası Bildirmeme Nedeni Ölçeği”veri toplama araçları kullanılmıştır. Tüm veriler bilgisayarda SPSS 25.0 programı (Statistical Package for Social Sciences) aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, frekans, ortalama ve standart sapma, Pearson korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Hemşire yöneticilerin hizmetkar liderlik davranışları orta düzeyden biraz yüksek, hemşirelerin hasta güvenliği tutumları ve ilaç hatalarını bildirmeme durumları ise orta düzeydedir. Hemşire yöneticilerin hizmetkar liderlik davranışları ile hemşirelerin hasta güvenliği tutumu arasında orta düzeyde ve pozitif yönde ilişki saptanırken, hemşire yöneticilerin hizmetkar liderlik davranışları ile hemşirelerin ilaç hatası bildirmeme nedenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Yapılan çoklu doğrusal regresyon analizi ve basit doğrusal regresyon analizi sonucunda, hemşire yöneticilerin hizmetkar liderlik davranışlarının hasta güvenliği tutumunu yordayama düzeyi %25 bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
THE RELATIONSHIP BETWEEN SERVANT LEADERSHIP BEHAVIORS OF NURSE MANAGERS AND PATIENT SAFETY ATTITUDES OF NURSES AND THE REASONS FOR NOT REPORTING MEDICATION ERRORS Master Thesis Merve DİLARA KIZILKAYA DOKUZ EYLUL UNIVERSITY INSTITUTE OF HEALTH SCIENCES Nursing Department ABSTRACT This study was carried out to examine the relationship between the servant leadership behavior of nurse managers and the patient safety attitudes of nurses and the reasons for not reporting medication errors. The sample of this study, conducted in descriptive and cross-sectional design, has consisted of a total of 158 nurses from a university hospital in Izmir. Data were collected between December 2021 and June 2022. Data collection tools such as“Individual Identification Form”,“Servant Leadership Behavior Scale”,“Patient Safety Attitude Scale”and“Reason of Non- Reporting Medication Scale”have been used in the study. All data have been analyzed on the computer using the SPSS 25.0 program (Statistical Package for Social Sciences). Percentage, frequency, mean and standard deviation, Pearson correlation analysis, multiple linear regression analysis and simple linear regression analysis have been used to evaluate the data. The level of significance in the study has been determined as 0,05. Servant leadership behaviors of nurse managers have been slightly higher than moderate, while patient safety attitudes of nurses and their not reporting medication errors have been at moderate level. While a moderate and positive relationship has been found between servant leadership behaviors of nurse managers and patient safety attitudes of nurses, no statistically significant relationship has been found between servant leadership behaviors of nurse managers and the reasons why nurses did not report medication errors. As a result of the multiple linear regression analysis and simple linear regression analysis, the level of predicting the patient safety attitude of the nurse managers' servant leadership behaviors has been found to be 25% (p0,05).