Fibromiyalji sendromu olan hastalarda kardiyorespiratuvar fonksiyonun hastalik şiddeti, ağri ve yorgunluk parametreleri ile ilişkisi
The relationship of cardiorespiratory function with disease severity, pain and fatigue parameters in patients with fibromyalgia syndrome
  1. Tez No: 819607
  2. Yazar: İZEL AĞKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Fibromiyalji Sendromu; yaygın vücut ağrısı, uyku bozuklukları, yorgunluk, palpasyonda hassasiyet gibi semptomların yanında kardiyorespiratuvar sorunlara da neden olabilmektedir. Çalışmamızın amacı fibromiyalji sendromlu hastalarda klinik parametrelerin kardiyorespiratuvar sistem üzerine olan etkisini araştırmaktır. Çalışmaya TÜTF Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran fibromiyalji sendromu tanılı 25-50 yaş aralığındaki 39 birey ve kontrol grubu olarak 39 birey dahil edildi. Fibromiyalji etki Anketi ile fibromiyaljide fiziksel fonksiyonu, Vizüel Analog Skala ile ağrı skoru, Yaygın Ağrı Skalası ve Semptom Şiddet Skalası ile sağlık durumu, Beck Depresyon Ölçeği ile depresyon durumu, Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile yorgunluk düzeyi ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği ile yaşam kalitesi değerlendirildi. Yürüme mesafeleri 6 Dakika Yürüme Testi'yle kaydedildi. fibromiyalji ve kontrol grubuna 24 saatlik tansiyon holter cihazı takılarak ambulatuvar kan basıncı ölçümleri yapıldı ve çıkan sonuçlar kaydedildi. Çalışmanın sonucunda fibromiyaljili hastalarda ağrıyla beraber ortaya çıkan veya şiddetlenen yorgunluk ve depresyon düzeylerinde artış, günlük yaşam aktivite kaybı ve fonksiyonel aktivitelerde kısıtlılıklar olduğunu gördük. Non dipper patern gösteren hasta sayısını fibromiyalji grubunda daha yüksek olarak bulduk. Fibromiyalji Etki Anketi skoru ile Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği arasında anlamlı korelasyon tespit ettik. Semptom Şiddet Skalası ile Yorgunluk Şiddet Ölçeği korele idi. Fİbromiyalji Şiddet skalasını ise 6 Dakika Yürüme Testi, Yorgunluk Şiddet Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği ile korele bulduk. Sonuç olarak, fibromiyaljili hastalarda aynı yaş grubundaki sağlıklı popülasyona göre kardiyak sirkadiyen ritimde sapmalar gözlenebilir. Daha büyük popülasyonda ve daha homojen hasta grupları içerisinde karşılaştırmalı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia Syndrome; It can cause cardiorespiratory problems as well as symptoms such as widespread body pain, fatigue, tenderness in palpation, sleep disorders. The aim of our study is to investigate the effect of clinical parameters on the cardiorespiratory system in patients with fibromyalgia syndrome. The study included 39 individuals aged 25-50 years with fibromyalgia syndrome who applied to the TUTF Hospital Physical Therapy and Rehabilitation outpatient clinic, and 39 individuals as the control group. Physical function in fibromyalgia was evaluated with Fibromyalgia Impact Questionnaire, pain score with Visual Analogue Scale, health status with Widespread Pain Scale and Symptom Severity Scale, depression status with Beck Depression Scale, fatigue level with Fatigue Severity Scale and quality of life with SF-36 Quality of Life Scale. . Walking distances were recorded with the 6-Minute Walk Test. Ambulatory blood pressure measurements were made by attaching a 24-hour blood pressure holter device to the fibromyalgia and control groups, and the results were recorded. As a result of the study, we have seen that patients with fibromyalgia have increased levels of fatigue and depression that occur or worsen with pain, loss of daily life activity, and limitations in functional activities. We found the number of patients with non-dipper patterns to be higher in the fibromyalgia group. We found a significant correlation between the Fibromyalgia Impact Questionnaire score and the Fatigue Severity Scale and Beck Depression Scale. The Symptom Severity Scale was correlated with the Fatigue Severity Scale. We found that the Fibromyalgia Severity Scale was correlated with the 6 Minute Walk Test, Fatigue Severity Scale and Beck Depression Scale. As a result, deviations in cardiac circadian rhythm can be observed in patients with fibromyalgia compared to the healthy population in the same age group. Comparative studies in larger populations and more homogeneous patient groups are needed.