Fibromiyalji sendromu olan hastalarda stresle başa çıkma ve üstbilişsel değerlendirme
Metacognitive evaluation in patients with fibromyalgia syndrome
- Tez No: 376999
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP ERDOĞAN TAYCAN, DOÇ. DR. AHMET İNANIR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Psikiyatri, Psychiatry
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma ile Fibromiyalji sendromu (FMS) olan hastalarda depresyon ve anksiyete düzeyleri, stresle başa çıkma tutumları ve üstbilişsel özellikler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışma gruplarımız Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon (FTR) Polikliniği?nde FMS tanısı konmuş olan 202 kadın hasta ve 143 sağlıklı kadından oluşmaktadır. Çalışmaya katılan gönüllülerin yaygın ağrı varlığı ve hassas noktalara yönelik muayeneleri FTR Polikliniği?ndeki hekimlerce yapılmış olup bu bireylerin FMS tanısı Amerikan Romatoloji Birliği (1990) kriterlerine göre konulmuştur. Tüm katılımcılara Sosyodemografik ve Sağlık Bilgi Formu verilmiş, FMS Etki Anketi (FEA), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği (COPE) ve Üstbiliş Ölçeği-30 (ÜBÖ-30)?ni içeren anket formları uygulanmıştır. Çalışmamızın sonucunda FMS hastalarının sağlıklı kontrollere göre depresyon ve anksiyete düzeylerinin yüksek olduğu, inkar, davranışsal olarak boşverme, madde kullanımı ve diğer meşguliyetleri bastırma tutumlarının daha fazla, duygusal sosyal destek arayışı tutumunu ise daha az kullandıkları belirlenmiştir. Çalışmamızda ayrıca, FMS hastalarının sağlıklı kontrollere göre ÜBÖ-30?un tüm alt ölçeklerinden daha yüksek puan aldıkları, bu alt ölçeklerden olumsuz inançlar, düşünce kontrol ihtiyacı ve bilişsel farkındalığın, FEA ile pozitif yönde anlamlı bir korelasyon gösterdiği, yapılan regresyon analizi ile de bilişsel farkındalığın FEA puanlarını yordadığı belirlenmiştir. Bu sonuçların hastalığın takip ve tedavisinin daha etkin hale getirilmesinde önem taşıyabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to evaluate the relationship between depression and anxiety levels, attitudes of coping with stress and metacognitive model in patients with Fibromyalgia syndrome (FMS). Study groups were comprised of 202 female patients who were diagnosed with FMS and 143 healthy women as controls in Gaziosmanpaşa University, Faculty of Medicine, Physical Therapy & Rehabilitation Clinic. Widespread pain and tender point examinations of volunteers were carried out by the physicians in PTR polyclinic and FMS diagnosis of individuals was made according to American College of Rheumatology (1990) criteria. Sociodemographic and Health Information Questionnaire, and FMS Impact Questionnaire (FIQ), Beck Depression Scale (BDS), Beck Anxiety Scale (BAS), COPE Inventory and Metacognitive Scale (MS-30) were applied to the patients. In our study, it was seen that depression and anxiety levels were high in patients with FMS compared to the controls. Denial, behavioral disengagement, substance use and suppression of competing activities were more and use of emotional social support was less in patients with FMS. It was determined that FMS patients had higher scores in all sub scales of MS-30 compared to the healthy controls. It was determined that negative beliefs, need for thought control and cognitive awareness showed a positive correlation with FIQ and a backward regression analysis indicated that cognitive awareness was a predictor of FIQ scores. It is thought that these results will be important in monitoring and treating patients more effectively.