Bir geçiş bölgesinde yaşamak: İzmir Basmane'de süzülme ve yerinden edilme deneyimleri
Living in a transition zone: Experiences of filtering and displacement in Basmane, İzmir
- Tez No: 819642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA İSLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Koruma ve Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Literatürde soylulaştırma kaynaklı yerinden edilme süreçlerini araştıran birçok çalışma olmasına rağmen, süzülme ile ilişkili yerinden edilmeyi inceleyen sınırlı sayıda çalışmaya rastlanmaktadır. Bu çalışma, özellikle son on yılda göçmenler ve diğer dezavantajlı gruplar için sığınak haline gelen İzmir'in merkezi bir semtinde yaşanmakta olan süzülme süreçlerine odaklanarak bu boşluğu doldurmaya çalışmaktadır. Basmane'de uzun süredir ikamet eden sakinler ve ticari mülk sahipleriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanan çalışma, kendi mahallelerinde azınlık durumunda kalmanın uzun süreli sakinlerin mekân algısını nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Çalışma kapsamında semtte meydana gelen fiziksel ve ekonomik değişimlerin, yatırımsızlığın, konut değerlerindeki düşüşün, semtte değişen çoğunluk-azınlık dengelerinin yerel halkın ve göçmenlerin semte yabancılaşmasına neden olduğu gözlemlenmektedir. Hem yerel halkın hem de göçmenlerin semtin değişim süreci içerisinde Basmane'ye karşı duydukları aidiyet ve güven hislerinde paralellik gözlemlenmekte ve her iki grubun da kendini aidiyet hislerinin sarsıldığı ve güvensiz hissettikleri anlaşılmaktadır. Süzülme süreci içerisinde olan Basmane semtinde yerel halkın yaşadığı deneyimler ile literatürde tanımlanan yerinden edilme türlerinin benzerlik gösterdiği gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
While there are many studies exploring gentrification-related displacement processes, there are relatively few studies that examine displacement associated with filtering. This thesis attempts to fill this gap by focusing on a central neighborhood in İzmir that has become a haven for immigrants and other disadvantaged groups especially in the last decade. Based on semi-structured interviews conducted with long-term residents and commercial unit owners in Basmane, this study explores how becoming a minority in your own neighborhood affects the perception of the place of long-term users. This thesis contributes to understand that physical and economic changes in the neighborhood, lack of investment, decrease in housing values, and the changing majority-minority balances in the neighborhood cause the alienation of local people and immigrants to the neighborhood. There is a parallelism in the sense of belonging and trust that both local people and immigrants feel towards Basmane during the change process of the district, and it is understood that both groups' sense of belonging has been shaken and they feel insecure. It is observed that the experiences of the local people in the Basmane district, which is in the process of filtering, and the types of displacement described in the literature are similar.