The impact of human resource management on employee empowerment: Application to banking sector
İnsan kaynakları yönetiminin çalışan yetkilendirmesine etkisi: Bankacılık sektörüne uygulama
- Tez No: 819641
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN BEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, Irak bölgesinin bankacılık sektöründe insan kaynakları yönetiminin (İKY) ve çalışan yetkilendirmesinin çeşitli boyutlarını araştıran dört bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölüm, İKY ve stratejik İKY'nin tarihsel bir incelemesini sunar ve bunların organizasyonlardaki gelişimlerini ve önemini vurgular. İkinci Bölüm, İKY içinde çalışan güçlendirme kavramını inceler, güçlendirmeyi teşvik etmek için kullanılan teorik temelleri ve yaklaşımları analiz eder. Üçüncü Bölüm, örgütsel kültür, liderlik stilleri, çalışan katılımı ve beceri geliştirme gibi personel yetkilendirmesini etkileyen temel faktörleri tanır. Dördüncü Bölüm, özellikle Irak bölgesindeki bankacılık sektöründe İKY uygulamalarının çalışanların yetkilendirilmesi üzerindeki etkisini incelemektedir. Verimli İKY uygulamaları yoluyla çalışanların güçlendirilmesini teşvik etmek için ampirik sonuçları ve bunların etkilerini bildirir. Dördüncü bölümde araştırmacı, Irak bölgesinin bankacılık sektöründe insan kaynakları yönetimi (İKY) uygulamalarının çalışanların yetkilendirilmesi üzerindeki etkisini araştırıyor. Çalışma, İKY uygulamaları kavramları ve bunların çalışanların yetkilendirilmesi üzerindeki etkileri ve bunun yönetim ve politika oluşturma üzerindeki etkileri hakkında kapsamlı bir anlayış kazanmayı amaçlamaktadır. Irak bölgesinde bankacılık sektöründe görev yapan 226 çalışana anket uygulanarak nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Sonuçlar, İKY uygulamalarının, özellikle seçme ve işe alma, iş tasarımı ve ödül ve ödeme sistemleri olmak üzere çalışanların yetkilendirilmesi üzerinde olumlu ve önemli bir etkiye sahip olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte, bazı İKY uygulamalarının çalışanların yetkilendirilmesi üzerinde daha az etkisi olmuştur. Çalışma, verimli İKY uygulamalarını uygulayarak çalışanların yetkilendirilmesinin potansiyelinden tam olarak yararlanmak için kuruluşlara izlemeleri gereken öneriler sunmaktadır. Bu çalışmanın katkısı, bugüne kadar bu ilişkiyi Irak Bölgesi bağlamında inceleyen az sayıdaki çalışmadan biri olmasıdır. Genel olarak, bu tez, Irak bölgesinin bankacılık sektöründe İKY ve çalışan güçlendirme bilgisine katkıda bulunarak, çalışanların yetkilendirilmesini ve örgütsel verimliliği iyileştirmeyi amaçlayan İKY uygulayıcıları ve organizasyon liderleri için içgörü sağlar
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters that explore various dimensions of human resource management (HRM) and employee empowerment in the banking sector of Iraqi region. Chapter One, offers a historical review of HRM and strategic HRM, emphasizing their development and importance in organizations. Chapter Two, investigates the notion of employee empowerment within HRM, analyzing its theoretical underpinnings and approaches used to foster empowerment. Chapter Three, recognizes essential factors influencing personnel empowerment, such as organizational culture, leadership styles, employee involvement, and skill enhancement. Chapter Four, examines the effect of HRM practices on employee empowerment specifically in banking sector of Iraqi region. It reports empirical results and their implications for promoting employee empowerment through efficient HRM practices. In chapter Four, the researcher explores the influence of human resource management (HRM) practices on employee empowerment in banking sector of Iraqi region. The study aims to gain a comprehensive understanding of the notions of HRM practices and their influence on employee empowerment, and its implications for management and policy making. A quantitative research method was employed by administering a questionnaire to 226 employees from banking sector in Iraqi region. The results revealed that HRM practices had a positive significant influence on employee empowerment, especially selection and hiring, job design, and reward and payment systems. However, some HRM practices had less influence on employee empowerment. The study offers recommendations for organizations to follow to fully exploit the potential of employee empowerment by implementing efficient HRM practices. The contribution of this study is that it is one of the few studies that have so far examined this relationship in the Iraqi Region context. Overall, this dissertation adds to the knowledge of HRM and employee empowerment in banking sector of Iraqi region, providing insights for HRM practitioners and organizational leaders aiming to improve employee empowerment and organizational efficiency.