Mekânın yer olma sürecinde bitkinin rolü; Antakya ve çevresi örneği
The role of plant in the process of space to be a place; The example of Antakya and its surroundings
  1. Tez No: 819674
  2. Yazar: ALPER UZUNALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bitkiler, birer canlı olmalarının yanı sıra fiziksel olarak oluşturdukları tavan, taban ve sınır etkileriyle mekânın oluşumda rol oynayan ve/veya ona değer katan elemanlardır. Aynı zamanda bitki evrimsel süreçte insan ile güçlü bağlara sahiptir. Bu durum, mekânın oluşumunda ve insan faktörü ile yer olma sürecinde bitkilerin önemini ortaya koymaktadır. Mekânın anlamlandırılma sürecinde bitkinin ne denli katkı sağladığı ise bilinmezlik içerisindedir. Bu araştırma; belirlenen materyaller içerisinde söylem analizi kullanılarak yerin oluşumunda bitkinin ne denli anlam kattığını ölçmeyi amaçlamıştır. Birçok medeniyeti, kültürü, dini ve tarihi içerisinde barındıran Antakya, bitkinin anlamının ölçülebilirliği açısından bitki tipolojisi ve anlam dayanağını karşılaştırabilecek materyal çeşitliliği sunması nedeniyle araştırma kapsamında değerlendirilmesi uygun görülmüştür. Farklı bitki tipolojilerini ve anlam dayanağını içeren altı mekân belirlenerek rasgele seçilen gönüllü katılımcılar ile görüşme yapılmıştır. Elde edilen bulgular, bitkilerin yer anlamının oluşumunda ortalama %35 oranında katkı sağladığı, bitki tipolojilerine ve konumlarına göre bu anlam oranlarının değiştiği saptanmıştır. Bu araştırma teorik açıdan bitkinin yer oluşumundaki anlam etkisinin hangi oranda olduğunu pratik olarak ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Plants are living beings that play a role in the formation of space by physically creating ceiling, floor, and border effects. They also have strong ties with humans in the evolutionary process. This shows the importance of plants in the formation of space and in the process of becoming a place with human factor. However, the extent to which plants contribute to the process of spatialization is unknown. This research aims to measure the extent to which plants add meaning to the formation of place by using discourse analysis within the determined materials. Antakya, which hosts many civilizations, cultures, religions, and history, has been considered suitable for evaluation within the scope of the research because it offers a variety of materials that can compare plant typology and meaning basis in terms of the measurability of plant meaning. Six places with different plant typologies and meaning bases were determined and interviews were conducted with randomly selected volunteer participants. The findings showed that plants contribute to the formation of place meaning on average by 35%, and these meaning rates vary depending on plant typologies and locations. This research has practically revealed the extent of the meaning effect of plants in the formation of place from a theoretical perspective.