IVF başarısızlığı, tekrarlayan gebelı̇k kaybı ve açıklanamayan ı̇nfertı̇lı̇te hastalarında etı̇yolojı̇k faktör olarak kronı̇k endometrı̇t varlığının araştırılması
IVF failure, recurring pregnancy loss and unexplained infertilite patients, the search for chronic endometrit presence as a factor of etiyolojik
- Tez No: 751530
- Danışmanlar: PROF. HACER CAVİDAN GÜLERMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
IVF Başarısızlığı, Tekrarlayan Gebelik Kaybı ve Açıklanamayan İnfertilite Hastalarında Etiyolojik Faktör Olarak Kronik Endometrit Varlığının Araştırılması Amaç: Kronik endometrit, endometrial stromal alanda plazma hücrelerinin infiltrasyonu ile karakterize, hafif ve sürekli bir inflamasyon hastalığıdır. Kronik endometrit, klinikte hafif semptomlarla ortaya çıkması veya asemptomatik olması nedeniyle etkilenen kadınlar tarafından farkedilmeyebilir. Ayrıca spesifik bulgularının olmaması nedeniyle de jinekologlar tarafından da uzun süredir gözardı edilmektedir. Buna rağmen son çalışmalar, kronik endometritin doğurganlık üzerine potansiyel yan etkilerini göstermiştir. Bu çalışmaların çoğunda, kronik endometritin infertil hasta grubunda daha sık görüldüğü saptanmıştır. İmplantasyon başarısızlığı, tekrarlayan gebelik kaybı gibi olumsuz üreme sonuçları ile kronik endometritin ilişkisi yeterince araştırılmamış bir konudur. Ayrıca kronik endometritin fertilite üzerine olası etkisine ilişkin literatür oldukça azdır. Bu çalışmamızda amacımız, IVF başarısızlığı, tekrarlayan gebelik kaybı(TGK) ve açıklanamayan infertilite hastalarında etiyolojik faktör olarak kronik endometrit varlığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Eylül 2019-Ocak 2021 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği, IVF polikliniğine başvuran IVF başarısızlığı tanısı olan, infertilite polikliniklerine başvuran TGK ve açıklanamayan infertilite tanısı olanlar ve jinekoloji polikliniklerine başvuran fertil herhangi bir patoloji saptanmayan, 23 – 40 yaş arası ve endometrial biyopsi yapılmış hastalar retrospektif incelendi. Çalışmamızda dahil edilme kriterlerini karşılayan, endometrial biyopsi yapılmış hastalardan, istatistiksel olarak anlamlı sonuç çıkarabilmek için, her grup için 30 olmak üzere toplamda 120 hasta basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçildi. IVF polikliniğine başvurmuş, bir veya daha fazla IVF denemesi başarısızlıkla sonuçlanmış, endometrial biyopsi yapılmış olan 30 hasta, tekrarlayan gebelik kaybı polikliniğine başvurmuş, tekrarlayan gebelik kaybı dahil edilme tanı kriterlerini viii taşıyan, endometrial biyopsisi yapılmış 30 hasta, infertilite polikliniğine başvuran, açıklanamayan infertilite tanı kriterlerini taşıyan endometrial biyopsisi olan 30 hasta seçildi. Jinekoloji polikliniğine başvuran, düzenli ovulatuar siklusları olan, TV USG'si normal, FSH
Özet (Çeviri)
IVF Failure, Recurring Pregnancy Loss and Unexplained Infertilite Patients, The Search For Chronic Endometrit Presence as a Factor of Etiyolojik Objective: Chronic endometritis is a mild and persistent inflammatory disease characterized by infiltration of plasma cells in the endometrial stromal space. Chronic endometritis may go unnoticed by affected women because it presents with mild clinical symptoms or is asymptomatic. In addition, it has been ignored by gynecologists for a long time due to the lack of specific findings. However, recent studies have shown the potential side effects of chronic endometritis on fertility. In most of these studies, chronic endometritis was found to be more common in the infertile patient group. The relationship between chronic endometritis and adverse reproductive outcomes such as implantation failure, recurrent pregnancy loss is a subject that has not been adequately investigated. In addition, the literature on the possible effect of chronic endometritis on fertility is very scarce. Our aim in this study is to investigate the presence of chronic endometritis as an etiological factor in IVF failure, recurrent pregnancy loss and unexplained infertility patients. Materials and Methods: In our study between September 2019 and January 2021, T.C. Health Sciences University Ankara City Hospital Women's disease and Birth Clinic, the IVF polyclinic, the IVF failure diagnosis, which applied to infertility polyclinic, the TGK and the unexplained infertility diagnosis and the fertile who applied to gynecology outpatient clinics, were not detected, patients aged 23 to 40 years and with endometrial biopsy were retrospectively examined. In our study, a total of 120 patients, 30 for each group, were selected by simple random sampling method in order to draw statistically significant results from patients who met the inclusion criteria and underwent endometrial biopsy. 30 patients who applied to the IVF outpatient clinic and had an endometrial biopsy with one or more unsuccessful IVF attempts, 30 patients who applied to the recurrent pregnancy loss outpatient clinic and had endometrial biopsy fulfilling the inclusion diagnostic criteria, 30 patients who applied to the infertility outpatient clinic with an endometrial biopsy x that met the diagnostic criteria for unexplained infertility patient was selected. Thirty fertile patients who applied to the gynecology outpatient clinic, had regular ovulatory cycles, had normal TV USG, had FSH