Transformation of urban waterfronts: A critical evaluation on ızmirdeniz project
Kentsel kiyilarin dönüşümü: İzmirdeniz projesi üzerine eleştirel bir değerlendirme
- Tez No: 819697
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA DOĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Suyun varlığı kıyı kentlerine farklı bir mekânsallık kazandırdığından, kentsel su kıyılarının çok yönlü kaynağı, kamusal alanları değerli kılmaktadır. Kentsel kıyı alanlarının potansiyelinden faydalanmak, yönetimlerin canlılığını yeniden sağlamak için üzerinde çalıştığı bir konudur. Dünya çapında bilinen araştırmacılar, kentin imajını, yaşanabilirliğini ve üretkenliğini artırmayı amaçlayan başarılı kıyı dönüşümünün ilke ve boyutlarını geliştirmiştir. Bu bağlamda tez, kentsel bağlamda su kenarının rolüne ilişkin görüş kazanmak için kapsamlı bir literatür taraması yaparak kıyı dönüşüm projeleri üzerine bir tartışma başlatmaktadır. Alanında öncü akademisyenler tarafından geliştirilen ve dünya çapında kabul gören kriterlerin sentezine dayanan bu araştırma, kıyı dönüşümünün sosyal, kültürel, ekonomik, çevresel ve politik boyutlarını incelemektedir. Çalışma, bu boyutları kullanarak, Türkiye'de İzmir kentinin körfezini dönüştürmeyi amaçlayan İzmirdeniz projesinin eleştirel bir değerlendirmesini, medya ve belediye kaynaklarının yanı sıra yerinde saha gözlemleri aracılığıyla yapmaktadır. Bu araştırmanın sonuçları, projenin, boyutlara ve içerdiği alt kriterlere uymaya çaba sarf ettiğini göstermektedir. Çalışmada ayrıca erişilebilirlik, süreklilik, tarihi değerlere atıf, yeşil alan ve katılımcılık konularında ilerleme kaydedildiği tespit edilmiştir. Bununla birlikte, ekonomik ve siyasi boyutlardaki yetersizliklerin projenin planlama, uygulama ve işletme aşamalarında zorluklara yol açtığı ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak bu tez, İzmirdeniz projesini analiz ederek, kıyı dönüşümüne bir bakış açısı sunmayı ve tüm aşamalarda başarı olasılığını artırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The versatile resource of urban waterfronts makes public spaces valuable, as the presence of water grants coastal cities a distinct spatiality. Harnessing the potential of urban coastal areas is an issue that administrations have been working on to revive their significance. Globally renowned researchers have developed the principles and dimensions of successful waterfront transformation, aiming to enhance the city's image, livability, and productivity. In this regard, the thesis initiates a discussion on waterfront transformation projects by conducting a comprehensive literature review to gain insights into the role of urban waterfronts. Based on the synthesis of globally recognized criteria developed by seminal scholars in the field, this research explores the social, cultural, economic, environmental, and political dimensions of waterfront transformation. By employing these dimensions, the study conducts a critical evaluation on the Izmirdeniz project, which seeks to transform the bay of Izmir city in Turkey, through a review of media and municipal sources, as well as on-site field observations. The results of this research suggest that the project made efforts to adhere to the criteria encompassed by the dimensions. The study also identified progress in terms of accessibility, continuity, reference to historical values, green space, and participation within the project. Nevertheless, it has been revealed that inadequacies in the economic and political dimensions resulted in challenges during the project's planning, implementation, and operation stages. As a result, this thesis aims to offer a perspective on waterfront transformation and enhance the likelihood of success in all phases by analyzing the Izmirdeniz project.