Adıyaman'da kadınlarda postpartum depresyon insidansı ve etkileyen faktörler
The incidence of postpartum depression in women and affecting factors in Adıyaman
- Tez No: 819698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA KORUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma, Adıyaman'da kadınlarda postpartum depresyon insidansı ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla ileriye yönelik kohort tipte yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, Adıyaman il merkezindeki Aile Sağlığı Merkezlerinden sağlık hizmeti alan, 25-40 yaş aralığında ve gebeliği 27. gebelik haftası ve üzerinde olan kadınlar oluşturmuştur. Örnek büyüklüğünü hesaplamak için örneklem kriterlerine uyan 22 gebe kadınla pilot uygulama yapılmıştır. Pilot uygulama sonucu örnek büyüklüğü 122 olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri ve Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği kullanılarak yüzyüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Kadınlarla doğum öncesi ve doğumdan dört hafta sonra olmak üzere iki görüşme yapılmıştır. Araştırma için Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü'nden ve Harran Üniversitesi Etik Kurul'undan yazılı izin, çalışmaya katılmayı kabul eden kadınlardan ise bilgilendirilmiş sözlü onamları alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; tanımlayıcı istatistiklerden yüzde, ortalama, standart sapma, tek değişkenli analizlerden Ki-kare, Man Whithney-U testi ve çok değişkenli analizlerden Lojistik Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada kadınların %13.5'inde postpartum depresyon olduğu belirlenmiştir. KadınlarınEndinburgh Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği puanı ortalaması 7.11 (±5.04), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçek puanı ortalaması 55.54 (±14.32), Durumluk Kaygı Envanteri puanı ortalaması 93.72 (±6.80) ve Sürekli Kaygı Envanteri puanı ortalaması 83.30 (±8.26) 'dur. Kadınların %11.5'i bebeğin evliliklerini olumsuz etkilediğini düşünmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in a prospective cohort type in order to determine the incidence of postpartum depression in women in Adıyaman and the factors affecting it. The population of the study consisted of women who received health services from Family Health Centers in Adıyaman city center, between the ages of 25 and 40 and whose pregnancy was 27 weeks of gestation or more. To calculate the sample size, a pilot study was conducted with 22 pregnant women who met the sampling criteria. As a result of the pilot application, the sample size was calculated as 122. The data of the study were collected by face-to-face interview method using Personal Information Form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, State and Trait Anxiety Inventory, and Edinburgh Postpartum Depression Inventory. Two interviews were conducted with the women, one before the birth and four weeks after the birth. Written permission was obtained from Adıyaman Provincial Health Directorate and Harran University Ethics Committee for the study, and verbal informed consent was obtained from women who agreed to participate in the study. In the evaluation of the data; percent, mean, standard deviation from descriptive statistics, Chi-square from univariate analysis, Man Whithney-U test and Logistic Regression analysis from multivariate analysis were used. In the study, it was determined that 13.5% of the women had postpartum depression. Women's Endinburgh Postpartum Depression Scale mean score was 7.11 (±5.04), Multidimensional Perceived Social Support Scale mean score was 55.54 (±14.32), State Anxiety Inventory mean score was 93.72 (±6.80), and Trait Anxiety Inventory mean score was 83.30 (±8.26). . 11.5% of women think that the baby affects their marriage negatively.