Koyun ve keçilerde baklagil ve buğdaygil samanlarının in vitro gerçek sindirilebilirliklerinin karşılaştırılması
Comparison of in vitro actual digestibility of leguminous and wheat straws in sheep and goats
  1. Tez No: 819707
  2. Yazar: SAMET KUZGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu araştırmanın amacı, koyun ve keçi beslemede yaygın olarak kullanılan buğdaygil ve baklagil samanlarının in vitro gerçek sindirilebilirlik değerleri (IVTDYEM) ve hayvan türüne göre etkin kullanımını tespit etmektir. Araştırmada yem materyalini buğdaygil (arpa, buğday, yulaf ve tritikale) ve baklagil (bakla, nohut ve mercimek) samanları oluşturdu. Araştırma özel bir işletmede sağlıklı ve bir yaşın üzerindeki birer adet koyun ve keçi satın alınarak, aynı işletmedeki hayvanlar içinde 3 hafta beslenmeleri takip edilmiştir. Hayvanlara arpa otomatik yemliklerde ad libitum ve samanda yeterli miktarda sürekli önlerinde bulunacak şekilde tüketimine sunulmuştur. Yonca kuru otu ise hayvan başına yaklaşık 250 g olacak şekilde günlük olarak öğle saatinde önlerine konulmuştur. Hayvanlar Samsun Florya Mezbahanesinde kesilerek rumen sıvıları uygun koşullarda laboratuvara ulaştırılmıştır. Yemlerin in vitro gerçek sindirilebilirlik değerlerini belirlemek için Daisy inkübatörde 48 saat inkübe edilmiştir. Koyun (Grup 1) ve keçi (Grup 2) rumen sıvıları ayrı kavanozlara konularak her bir yem maddesi için dört tekrar olacak şekilde analizler gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the in vitro true digestibility (IVTDasfeed) values of wheat and legume straw, widely used in sheep and goat feeding, and the effective use of animal species. The feed material consisted of barley, wheat, oat, triticale, broad bean, chickpea, and lentil straws. In the research, healthy and one-year-old sheep and goats were purchased on a private farm, and their feeding was followed for three weeks with the animals on the same farm. Barley was offered to the animals for consumption as ad libitum in automatic feeders and a sufficient amount of straw continuously. Alfalfa hay was given daily at noon, approximately 250 g per animal. The animals were slaughtered in Samsun Florya Slaughterhouse, and their rumen fluids were brought to the laboratory under appropriate conditions. The feeds were incubated in a Daisy incubator for 48 hours to determine the in vitro true digestibility values. Rumen fluids of sheep (1st group) and goats (2nd group) were placed in separate jars and analyzed as four replicates for each feedstuff.