Dermatoloji polikliniğine başvuran hastaların birinci basamakta yönetilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of the manageability of patients applying to the dermatology outpatient clinic in the primary care
- Tez No: 819708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Toplumun genelinde yaygın olarak karşılaşılan sağlık sorunları arasında dermatolojik hastalıklar yer almaktadır. Aile hekimliği hizmetlerine yapılan başvuruların incelenmesi sonucunda, başvuruların önemli bir bölümünün dermatolojik hastalıklarla ilgili olduğu görülmektedir. Hastaların etkin bir şekilde tedavi alması ve uygun basamakta tedavi edilmeleri, sağlık hizmetlerinin sunumunda verimliliği artırmaya yardımcı olacaktır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmamızda dermatoloji polikliniği başvurularının ne ölçüde birinci basamak sağlık hizmetlerinde yönetilebileceğini belirlemeyi amaçlamaktayız. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız tek merkezli tanımlayıcı tipte kesitsel bir araştırma olup 1 Ekim 2022 - 31 Mart 2023 tarihleri arasında Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi Dermatoloji polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri hastalara yüzyüze görüşme yolu ile 30 soruluk anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 429 hasta dahil edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Dermatological diseases are among the commonly encountered health problems in the general population. Upon examination of the applications made to primary healthcare services, it is observed that a significant portion of the applications are related to dermatological diseases. Ensuring effective treatment for patients and treating them at the appropriate level will contribute to increasing the efficiency of healthcare services. In line with this objective, our study aims to determine the extent to which dermatology outpatient clinic referrals can be managed in primary healthcare services. MATERIALS AND METHODS: Our study is a single-center descriptive cross-sectional research conducted through face-to-face interviews using a 30-item questionnaire applied to patients aged 18 and over who applied to the Dermatology outpatient clinic of Sakarya Training and Research Hospital between October 1, 2022, and March 31, 2023. A total of 429 patients were included in the study. SPSS 22.0 software was used for the statistical analysis of the data.