Covid-19 nedeniyle hastaneye yatan hastalarda karaciğer laboratuvarbulgularının hastalık seyriyle ilişkisi
  1. Tez No: 819717
  2. Yazar: HALİT UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇ DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmamıza COVID-19 PCR (+) hastaların klinik özellikleri ile karaciğer test parametreleri arasındaki ilişki araştırılmak üzere Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İnfeksiyon Hastalıkları Servisinde ve Pandemi Yoğun Bakım Servisinde Mart 2020-Aralık 2021 tarihleri arasında yatan 18 yaş üstü 813 COVID-19 PCR (+) hasta dahil edilmiştir. Çalışmamız tek merkezli retrospektif bir çalışmadır. Hastaların sistemik hastalıkları, sigara kullanma durumları, hastane ve yoğun bakım yatış, pnömoni, entübasyon ve ölüm durumları, görüntüleme yöntemi kullanma durumları, ilaç kullanımı ile farklı haftalardaki karaciğer laboratuvar değerleri arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Hastaların ortalama hastane yatış gün sayısı 13,3 ± 8,7, ortalama yoğun bakım yatışı gün sayısı ise 11,0 ± 8,3'tür. Hastaların %17,2'si yoğun bakımda yatmıştır ve yoğun bakıma yatanların %72,1'i entübe edilmiş, %72,9'u ise ölmüştür. Hastaların %51,3'ünde Covid-19 pnömonisi gelişmiştir. %50,1 hastada karaciğer görüntüleme, %49,9 hastada BT görüntüleme yapılmıştır. Hastaların %11,9'unda hepatosteatoz mevcuttur. Pnömoni olan ve olmayan hastalara ait laboratuvar değerleri karşılaştırıldığında ALT, AST, GGT, ALP, T. Bilirubin D.Bilirubin, LDH 3.hafta değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Hastaların laboratuvar bulgularını zamanla istatistiksel olarak incelendiğinde anlamlı şekilde Hemoglobin ve Albümin değerinin azaldığı, BUN, kreatinin değerinin ise yükseldiği görülmektedir. Diğer test parametrelerinde ise anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak çalışmamızda COVİD-19 nedeniyle hastaneye yatan hastalarda karaciğer laboratuvar bulguları ile hastalık seyri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, 813 COVID-19 PCR (+) patients over the age of 18 who were hospitalized in the Infectious Diseases Service and Pandemic Intensive Care Unit of Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital between March 2020 and December 2021 were included to investigate the relationship between the clinical characteristics of COVID-19 PCR (+) patients and liver test parameters. Our study is a single-center retrospective study. The relationship between patients' systemic diseases, smoking status, hospital and intensive care unit hospitalization, pneumonia, intubation and death status, imaging method use, drug use and liver laboratory values in different weeks were examined. The mean number of days of hospitalization was 13.3 ± 8.7 and the mean number of days of intensive care unit stay was 11.0 ± 8.3. 17.2% of the patients were hospitalized in the intensive care unit, 72.1% were intubated and 72.9% died. Covid-19 pneumonia developed in 51.3% of patients. 50.1% had liver imaging and 49.9% had CT imaging. Hepatosteatosis was present in 11.9% of patients. When the laboratory values of patients with and without pneumonia were compared, no statistically significant difference was found in ALT, AST, GGT, ALP, T. Bilirubin, D. Bilirubin, LDH 3rd week values. When the laboratory findings of the patients were analyzed statistically over time, it was observed that hemoglobin and albumin values decreased significantly, while BUN and creatinine values increased. No significant difference was found in other test parameters (p>0.05). In conclusion, in our study, no significant relationship was found between liver laboratory findings and disease course in patients hospitalized due to COVID-19.