Matematik öğretiminde eğitsel matematik oyunları kullanımının öğrenci başarısına ve tutumuna etkisi
The effect of using educational mathematics games in mathematics teaching on student success and attitude
  1. Tez No: 819748
  2. Yazar: SÜMEYYE BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışmanın amacı, eğitsel matematik oyunlarının matematik öğretiminde kullanılmasının, öğrencilerin matematik başarısına ve matematiğe yönelik tutumlarına etkisi olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Esenyurt ilçesindeki bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 27'si deney, 27'si kontrol grubu olmak üzere 7. sınıf kademesinden toplam 54 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Uygulama sürecinde kullanılan eğitsel oyunlar araştırmacı tarafından hazırlanmış, uzman görüşleri alınarak düzenlenmiştir. Araştırmada kontrol grubunda geleneksel öğretim yöntemleri, deney grubunda ise eğitsel matematik oyunları ile öğretim yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanması için araştırmacı tarafından hazırlanan Matematik Başarı Testi ve Önal (2013) tarafından hazırlanan Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği kullanılmıştır.“Matematik Başarı Testi”ve“Matematiğe Yönelik Tutum Ölçeği”uygulama öncesinde ön test ve uygulama sonrasında son test olmak üzere iki kere kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiş; Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, Bağımlı t-Testi ve Bağımsız t-Testinden yararlanılmıştır. Verilerin analiz sonuçlarına göre, eğitsel matematik oyunları ile öğretim yönteminin kullanıldığı deney grubu ile geleneksel öğretim yöntemlerinin kullanıldığı kontrol grubunun matematik başarısı ve matematiğe yönelik tutumları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bunun sonucunda eğitsel matematik oyunlarının matematik derslerinde kullanımının 7. sınıf öğrencilerinin matematik başarılarını arttırdığı ve matematiğe yönelik tutumlarını olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine whether the use of educational mathematics games in mathematics teaching has an effect on students' mathematics achievement and their attitudes towards mathematics. The study group of the research consists of a total of 54 7th grade students, 27 of whom are in the experimental group and 27 in the control group, studying in a state secondary school in the Esenyurt district of Istanbul in the 2022-2023 academic year. In the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used. The educational game used in the application process was prepared by the researcher and arranged by taking expert opinions. In the research, traditional teaching methods were used in the control group, and the teaching method with educational math games was used in the experimental group. The Mathematics Achievement Test prepared by the researcher and the Attitude Towards Mathematics Scale prepared by Önal (2013) were used to collect the data.“Mathematics Achievement Test”and“Attitude Scale Towards Mathematics”were used twice as pre-test before the application and post-test after the application. The obtained data were analyzed with SPSS 26.0 program, Kolmogorov-Smirnov, Mann-Whitney U Test, Wilcoxon Signed Ranks Test, Dependent t-Test and Independent t-Test were used. According to the results of the data analysis, a significant difference was found in favor of the experimental group between the mathematics achievement and attitudes towards mathematics of the experimental group, in which educational mathematics games and teaching method were used, and the control group, in which traditional teaching methods were used. As a result, it was seen that the use of educational mathematics games in mathematics lessons increased the mathematics achievement of 7th grade students and positively affected their attitudes towards mathematics.