Takiyettin Mengüşoğlu'nun insan felsefesi anlayışına eleştirel bir yaklaşım
A critical approach to Takiyettin Mengüşoğlu's understanding of human philosophy
  1. Tez No: 819756
  2. Yazar: ASLI DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Mikrokozmos olan insanın, makrokozmostaki varlığı günümüze dek, doğabilimsel, teolojik ve felsefi perspektif başta olmak üzere, düşünürler tarafından birçok yönden tanımlanmaya çalışılmıştır. Türkiye'de Felsefi Antropoloji'nin kurucusu olarak kabul edilen Takiyettin Mengüşoğlu'nun temel düşüncesi, insanın; ontolojik temelli, bütünlükçü ve bilimsel verilerden yola çıkılarak açıklanacağı kanaatinde olmasıdır. İnsanın metafizik yanını yok sayarak onto-epistemolojik bağlamda açıklamaya çalışmaktadır. İnsanı diğer canlılardan ayıran nihai neliği, onlardan farklı olarak 'insan-hayvan' fenomen karşıtlığı göz önüne alınarak çözümlenebileceği fikrindedir. Bu çalışmada, Mengüşoğlu'nun İnsan Felsefesi ve insanın varlık koşulları irdelenirken, her bir varlık koşulunun birbirinin dayanağı haline gelmesi sonucunda analiz edilen ve betimlenen varlığın gerçekliği yansıtabileceği görüşüne eleştiri getirilmeye çalışılmaktadır. İnsanın soyutlama yeteneğinin olması, maddenin ötesini bilmeye çabalaması temel bir varlık-koşuludur. İnsanın fenomenler üzerinden sınırlandırıp, metafizik (tin) alanını görmezden gelmek; yalnızca materyalist merkezli açıklamaya çalışmak, insanı tanımlamada noksanlık yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
The existence of the human, who is the microcosm, in the macrocosm has been tried to be defined in many ways by thinkers, especially from the natural scientific, theological and philosophical perspectives. The basic thought of Takiyettin Mengüşoğlu, who is accepted as the founder of Philosophical Anthropology in Turkey, is that human; It is of the opinion that it will be explained on the basis of ontologically based, holistic and scientific data. By ignoring the metaphysical side of man, he tries to explain it in an onto-epistemological context. He is of the opinion that the ultimate thing that separates human beings from other living things, unlike them, can be analyzed by considering the 'human-animal' phenomenon opposition. In this study, while examining Mengüşoğlu's Philosophy of Human and human existence conditions, it is tried to criticize the view that the analyzed and described existence can reflect reality as a result of each existence condition becoming the basis of each other. It is a basic condition of existence for man to have the ability to abstract and to strive to know beyond matter. Limiting human over phenomena and ignoring the metaphysical (spirit) field; Trying to explain only materialist-centered creates a deficiency in defining human. Due to the ontology view that has no metaphysics in the philosophical anthropology work of our thinker, an incomplete definition of human emerges.