Eğitsel oyunların ilkokul öğrencilerinin Türkçe dersi tutumlarına ve motivasyonlarına etkisi
The effect of educational games on Turkish course attitudes and motivations of primary school students
  1. Tez No: 819755
  2. Yazar: RABİA BÜŞRA ÖZKESİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR KUTLUCA CANBULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmanın amacı, eğitsel oyunların ilkokul öğrencilerinin Türkçe dersine ilişkin tutumlarına ve motivasyonlarına etkisini incelemektir. Bu çalışma ön test son test eşitlenmemiş kontrol ve deney gruplu yarı deneysel desende yürütülmüştür. Deney grubuna 8 hafta eğitsel oyunlarla desteklenen Türkçe dersi uygulanmıştır. Kontrol grubu ise müfredatın gerektirdiği Türkçe dersini işlemeye devam etmiştir. Sürecin sonunda iki gruba da son testler uygulanmış ve aradaki farklar incelenmiştir. Araştırma örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında, Antalya ili Kepez ilçesindeki MEB'e bağlı kolay ulaşılabilir örneklem ile belirlenmiş bir ilkokulda 4.sınıf olan 54 öğrenci oluşturmuştur. Bu öğrencilerin 26 kişisi deney grubunu, 28 kişisi kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırma verileri, öğrencilerin Türkçe dersine ilişkin tutum ve motivasyonlarını belirlemek için, Türkçe dersi tutum ölçeği (Kapar Kuvanç, 2008) ve Türkçe dersi motivasyon ölçeği (Erdem ve Gözüküçük, 2013) ile toplanmıştır. Araştırma verileri, bağımlı t testi, bağımsız t testi, Wilcoxon işaretli sıralar testi, Mann Whitney U testi ve Kovaryans analizi (ANCOVA) ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; • Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin Türkçe dersi tutumlarına ilişkin ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. • Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin Türkçe dersine ilişkin tutum ölçeğinin alt boyutlarının ön ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca deney ve kontrol grubu tutum ölçeği alt boyutları verileri kendi içinde analiz edilmiştir. Tutum ölçeğinin birinci alt boyutu olan“olumsuz duygular”alt boyutu incelendiğinde, deney grubunun son testinin birinci alt boyutunda bir azalma olduğu gözlemlenirken kontrol grubunun son testinin birinci alt boyutunun arttığı gözlemlenmiştir. Türkçe dersine ilişkin tutum ölçeğinin ikinci alt boyutu olan“ilgi ve istek”alt boyutu incelendiğinde deney grubunun son testinin ikinci alt boyutunun arttığı gözlemlenirken kontrol grubunun son testinin ikinci alt boyutunda ise bir azalma olduğu gözlemlenmiştir. Türkçe dersine ilişkin tutum ölçeğinin üçüncü alt boyutu olan“yaşamda kullanma”alt boyutu incelendiğinde hem deney hem kontrol grubunun son testinin üçüncü alt boyutunun arttığı gözlemlenmiştir. • Deney grubu öğrencilerinin Türkçe dersi motivasyonlarına ilişkin ön test ve son test puanları arasında son test lehine anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Kontrol grubu öğrencilerinin ise Türkçe dersi motivasyonlarına ilişkin ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the expenditures of educational purposes on the attitudes and motivations of primary school students towards the Turkish lesson. This study was conducted in a pretest posttest unequalized control and experimental group quasi-treatment design. The Turkish lesson, which was formed with educational games for 8 weeks, was applied to the experimental group. The control group, on the other hand, continued to teach Turkish in the curriculum of the program. At the end of the process, post-tests were applied to both groups and to interpret the differences. In the 2021-2022 academic year, 54 students who are in the 4th grade of a primary school affiliated to the Ministry of National Education in Kepez district of Antalya province constituted the research study. These students consist of an experimental group of 26 people and a control group of 28 people. The research data were collected with the Turkish lesson attitude measurement (Kapar Kuvanç, 2008) and Turkish lesson motivation calculation (Erdem ve Gözüküçük, 2013) in order to determine the students' attitudes and motivations towards the Turkish lesson. Research data were analyzed with dependent t test, independent t test, Wilcoxon signed-rank test, Mann Whitney U test and analysis of covariance (ANCOVA). As a result of the research; • It was determined that there was no significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental and control group students regarding their Turkish lesson attitudes. • It was determined that there was no significant difference between the pre- and post-test scores of the sub-dimensions of the attitude scale towards the Turkish lesson of the students in the experimental and control groups. In addition, the data of the experimental and control group attitude scale sub-dimensions were analyzed within themselves. When the“negative emotions”sub-dimension, which is the first sub-dimension of the attitude scale, was examined, it was observed that there was a decrease in the first sub-dimension of the experimental group's post-test, while an increase was observed in the first sub-dimension of the control group's post-test. When the“interest and desire”sub-dimension, which is the second sub-dimension of the Turkish lesson attitude scale, was examined, it was determined that there was an increase in the second sub-dimension of the post-test of the experimental group, while there was a decrease in the second sub-dimension of the post-test of the control group. When the“use in life”sub-dimension, which is the third sub-dimension of the Turkish lesson attitude scale, was examined, it was determined that there was an increase in the third sub-dimension of the post-test of the experimental group, as well as an increase in the third sub-dimension of the post-test of the control group. • It has been determined that there is a significant difference in favor of the posttest between the pretest and posttest scores of the experimental group students regarding the motivation of the Turkish lesson. It was determined that there was no significant difference between the pre-test and post-test scores of the control group students regarding the motivation of the Turkish lesson.