Vurmalı çalgılar ve orkestralardaki görevleri
The Percussions and duties in the orchestras
- Tez No: 81978
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÖMÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında senfoni ve opera orkestralarında kullanılan vurmalı çalgıların genel bir tarihçesinin çalgıların özelliklerinin, orkestra içerisindeki etki ve görevlerinin ve çalmış özelliklerinin anlatılması amaçlanmıştır. Bölüm l'de TEMEL VURMALI ÇALGILAR; A. KLAVYELİ ÇALGILAR ve B. DERİLİ ÇALGILAR olarak iki bölümde incelenmiştir. Bölüm l'de bu çalgıların yapısal, timsal özellikleri ve orkestradaki etki ve görevleri incelenmiştir. Bölüm 2'de YARDIMCI VURMALI ÇALGILAR (SENFONİK EFFECT- EFFEKT ÇALGILARI) 'nın yapısal ve timsal özellikleri ile orkestradaki görev ve etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis the impression, duty and playing especialities of the Percussion Instruments which are used in Symphony and Opera & Ballet Orchestras. In Chapter I main Percussion Insrument are examined in two parts, A) Percussions with Keyboard B) Percussions with (tuned) skin in Chapter I duty impression, in the orchestra and structural sounding charactericticals of the instruments are also examined. In Chapter II examines the duty, impression, structural and sounding especialities of the Side and Effective Percussion Insruments in the Symphonic Orchestra