Mobilya sektöründe ürün yaşam döngüsü sürecinin ürün geliştirme stratejilerinde incelenmesi
An investigation of product life cycle process in product development strategies in furniture industry
  1. Tez No: 819784
  2. Yazar: MEHMET RECEP TEKELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Industrial Design, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
21. yüzyılda ürün tasarımı ve ekolojik denge, sanayinin ve toplumun önceliklilerden birisi olmuştur. Paralel olarak tüketim ve üretim alışkanlıklarında değişiklikler olmuş mobilya sektörü ise bu süreçten etkilenmiştir. Bu bağlamda, Mobilya sektörü, dünya genelinde ekonomilerin sürekli gelişimini sağlayan en önemli sektörlerden birisi olmuş, mobilya üretimine olan talep, dünya genelinde konut ve ticari boyutta oldukça artmıştır. Bu çalışmada Ankara ofis mobilya sektöründe işletmelerin, tasarım geliştirme stratejileri ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarının incelenmesi amaç edinilmiş, mobilya ürün yaşam döngüsü doğrultusunda 30 firma inceleme alanı olarak seçilmiş, Ar-ge - Ür-ge, üretim, hammadde - malzeme, satış-pazarlama süreci, ürün ve atık yönetimleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, büyük ölçekteki firmalarda altı farklı meslek uzmanlarının tasarım stratejilerini geliştirirken mikro ölçekteki firmalarda ise bir uzmanın stratejileri geliştirdiği tespit edilmiştir. Büyük ölçekteki firmaların tamamı çevreci yaklaşımları 6 ayda bir gündemlerine alırken orta ölçekteki firmaların %60'ı ve küçük ölçekteki firmaların %68,75'i 1 yıl ve üstü sürelerde gündemlerine aldıkları, firmaların ölçeğine bakılmaksızın, firmaların %53,8'inin ahşap (masif) atığını yaktığı, %50'sinin ahşap (levha) atığını yaktığı, %62,5'inin metal atığını hurdaya sattığı, %34,6 plastik atığını hurdaya sattığı tespit edilmiştir. Küçük ölçekli firmaların %50'si, başka firmalardan kullanabilir atıkları toplayarak değerlendirmeye hiç önem vermediği tespit edilmiştir. Bu bağlamda başka firmaların işine yarayabilecek atıkları yakmadan ve hurdaya satmadan bir havuz oluşturarak atıklar döngüye kazandırılabilir. Bu sonuçlar doğrultusunda çevreci yaklaşımlar için, Ankara ofis mobilyaları sektörünün ürün yaşam döngüsüne bakış açılarının geliştirilmesi ve örnek model uygulamaları ile ürün geliştirme stratejilerine hız vermesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Product design and ecological balance have become one of the priorities of the industry and society in the 21st century. Parallel to this there have been changes in consumption and production habits in the furniture industry and which the furniture industry has been affected by this. In this context, the furniture sector has become one of the most important sectors that ensure the continuous development of economies, and also the demand for furniture production has increased considerably in the housing and commercial dimensions throughout the world. This study aims to examine the design development strategies and sustainability approaches of enterprises of office furniture in the Ankara. In line with the furniture product life cycle, 30 companies were selected as the field of study, R&D - P&D, production, raw material - material, sales-marketing process, product management, and waste management were examined. According to the results of the research, six different professional experts developed the design strategies in large-scale companies, while one expert developed them in micro-scale companies. While all large-scale companies put environmentalist approaches on their agenda every 6 months, and 60% of medium-sized companies and 68.75% of small-scale companies put them on their agenda for periods of 1 year or more. Regardless of the scale of the companies, 53.8% of the companies burned their wood (solid) waste, 50% burned their wood (board) waste, 62.5% sold their metal waste for scrap, 34.6% sold their plastic waste for scrap. In addition, 50% of small-scale companies do not attach any importance to the evaluation by collecting reusable wastes from other companies. In this context, wastes can be brought into the cycle by creating a pool without burning the wastes that may be useful to other companies and selling them for scrap. In line with these results, it is possible to conclude that Ankara office furniture sector should improve its product life cycle perspectives and accelerate product development strategies with an example model application for environmental approaches.