Organik ve sulu ortamlarda siyanürün nükleofilik aromatik yerdeğiştirme tepkimesi ile belirlenmesi
Determination of cyanide in organic and aqueous media by nucleophilic aromatic substitution reaction
- Tez No: 819786
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU AYDINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda çevre için tehlikeli olan siyanür anyonunun hızlı, ucuz ve pratik yöntemlerle tespiti önem kazanmıştır. Bu amaçla bu tez kapsamında siyanür anyonunu seçici, hızlı ve ön işlemler gerektirmeksizin tespit etme potansiyeli olan dokuz bileşik sentezlenmiştir. Sentez yöntemlerinin geliştirilmesi ve sentez veriminin arttırılması amacıyla mikrodalga ışıması (MDI) yöntemiyle sentezler gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar geleneksel sentez yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. Anyon duyarlılık çalışmaları hem DMSO hem de DMSO su çözücü çiftinde gerçekleştirilmiş ve bu çözücüler içerisindeki siyanür anyonu için tespit limit (LOD) değerleri bulunmuştur. Elde edilen sonuçlara göre sentezlenen bileşiklerin siyanür için tespit limitleri nanomolar (nM) seviyelerinde olduğu absorpsiyon ve emisyon spektrum sonuçlarına göre hesaplanmıştır. Bileşiklerin anyonlarla olan etkileşim mekanizması ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin siyanür anyonu ile olan etkileşimlerinin NASH mekanizmasıyla gerçekleştiği görülmüştür. Bileşiklerin F-, AcO-, H2PO4- ve OH- anyonları ile deprotonasyon mekanizması üzerinden etkileştiği görülmüştür. Etkileşim mekanizmalarını aydınlatmak amacıyla 1H NMR titrasyonu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent centuries, cyanide ion which is dangerous for the environment has become extremely important as fast, cheap, and practical. For this purpose, nine compounds have been synthesized that have the potential to detect cyanide ions selectively, quickly, and without requiring pre-processing. Syntheses were carried out by microwave irradiation (MDI) method for the purpose of developing synthesis methods and increasing the yield of synthesis, and the results obtained were compared with traditional synthesis methods. Anion sensitivity studies were performed in both DMSO and DMSO water solvent pairs, and limit of detection (LOD) values were found for cyanide anion in these solvents. According to the results obtained, the limit of detection for cyanide of synthesized compounds was calculated at nanomolar (nM) levels based on absorption and emission spectrum results. The interaction mechanism of compounds with anions has been studied in detail. The interaction of synthesized compounds with cyanide anion was observed to occur through the NASH mechanism. The compounds were observed to interact with F-, AcO-, H2PO4-, and OH- anions through the deprotonation mechanism. 1H NMR titration was performed to elucidate the interaction mechanisms.