Investigation of biosensor properties of Cu-Sn doped ZnO:ITO nanoparticles
Cu-Sn katkılı ZnO:ITO nanopartiküllerinin biyosensör özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 819788
  2. Yazar: SARAH RASHID SAYER SAYER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son günlerde yapılan çalışmalarda ZnO yarı iletkeni; yüksek iletken, yüksek geçirgen ve geniş bant aralığına sahip olmasından dolayı en çok tercih edilen malzemelerdendir. Bu tez çalışmasında, SILAR yöntemi üretilen ITO alltaş üzerine büyütülen Cu-Sn katkılı ZnO ince filmlerin yapısal, yüzeysel morfolojisi, antibakteriyel özellikleri, bakteriyel yapışma ve hayatta kalma organizma sayımı özellikleri incelenmiştir. Katkılı ZnO ince filmlerde bakır (Cu) katkı oranı sabit tutularak, kalay (Sn) katkılama oranı % 1'den % 3'e değiştirilerek elde edilmiştir. SEM-EDS analizlerinden üretilen ince filmlerin ITO alttaş üzerine yuvarlak yapılar şeklinde büyüdüğü ve Sn katkı miktarı artmasıyla yüzey morfolojisinin daha sıkı bir yapıya dönüştüğü gözlendi. Üretilen numuneler üzerine bakteri organizmalarının yapışma oranı en yüksek ZnO/Sn-Cu %3 katkılı numunede en düşük oran ise ZnO katkısız numunede görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent studies, ZnO semiconductor is one of the most preferred materials due to its high conductivity, high transmittance and wide band gap. In this thesis study, the structural, surface morphology, antibacterial properties, bacterial adhesion and number of survival organism properties of Cu-Sn doped ZnO thin films grown on ITO substrate produced by the SILAR method were investigated. From SEM analyzes, it was observed that the films produced with different concentrations of Sn grew spherically depending on the concentration on the ITO substrate, and the surface morphology turned into a tighter structure with an increase in the amount of Sn additives. The highest adhesion rate of bacterial organisms on the produced samples was observed when the ZnO/Cu-Sn doping rate was 3 %. In addition, the lowest adhesion rate was observed when the ZnO undoped.