Mesleki normların hekimler, hakimler ve öğretmenlerin duygusal emek pratiklerine etkisini anlamaya yönelik nitel bir araştırma
A qualitative research to understand the impact of professional norms on emotional labor practices of physicians, judges, and teachers
  1. Tez No: 819790
  2. Yazar: PINAR UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JANSET ÖZEN AYTEMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Duygusal emek kavramı, günlük iş performansının bir parçası olarak duyguların yönetimi olarak tanımlanmaktadır. Bu alandaki araştırmaların çoğu, müşterilerin rahat, mutlu ya da huzurlu hissetmelerini sağlamak için çalışanların kendi duygularını biçimlendirmesinin gerekli olduğu hizmet sektöründeki işlerle ilgilidir. Ancak profesyonel mesleklerde duygusal emeğin önemine çok az dikkat edilmiştir. Bu noktada bu çalışmanın amacı, mesleki normların duygusal emek davranışlarını üzerindeki etkisini ortaya koymak ve bu davranışların bireysel sonuçlarını açıklayabilmektir. Bu kapsamda konuya dair zengin bilgiyi sağlayacağı düşünülen ve tarihsel olarak erken kurumsallaşmış; yoğun iletişim ve etkileşime dayalı olarak icra edilen ve dolayısıyla duygusal emek davranışları için zengin tespitler yapmayı mümkün kılacak mesleki bağlama sahip olan öğretmenler, hekimler ve emekli hakimler seçilmiş ve onlarla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve verilere içerik analizi uygulanmıştır. Öğretmenlerin duygusal emek davranışı açıklayan olgular olarak duygu yönetimi, meslek etiği ve profesyonellik ile sosyal destek ana temaları ortaya çıkmıştır. Hekimlerle yapılan görüşmelerin içerik analizi sonucunda duygu yönetimi ile meslek etiği ve profesyonellik olarak iki ana tema öne çıkmıştır. Emekli hakimlerle yapılan görüşmelerin içerik analizi sonucunda duygu yönetimi, mesleki normlar ve profesyonellik ana temalar olarak belirlenmiştir. Bu bulgular ışığında her üç meslek grubunda da mesleki normların duygusal emek davranışı üzerinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of emotional labor is defined as the management of emotions as part of daily work performance. Much of the research in this area relates to jobs in the service industry, where employees need to shape their own emotions to make customers feel comfortable, happy, or at peace. But little attention has been paid to the importance of emotional labor in professional occupations. At this point, the aim of this study is to reveal the effect of professional norms on emotional labor behaviors and to explain the individual consequences of these behaviors. In this context, it is thought to provide rich information on the subject and historically early institutionalized; Teachers, physicians and retired judges who are practiced based on intense communication and interaction and therefore have a professional context that will enable rich determinations for emotional labor behaviors were selected and semi-structured in-depth interviews were conducted with them and content analysis was applied to the data. The main themes of emotion management, professional ethics and professionalism and social support emerged as the phenomena explaining the emotional labor behavior of teachers. As a result of the content analysis of the interviews with the physicians, two main themes emerged as emotion management, professional ethics and professionalism. As a result of the content analysis of the interviews with retired judges, emotion management, professional norms and professionalism were determined as the main themes. In the light of these findings, it was concluded that occupational norms have an effect on emotional labor behavior in all three occupational groups.