İranlı göçmenlerin Türkiye'ye göç süreçleri ve deneyimleri: Antalya ili örneği
Migration processes and experiences of Iranian migrants to Turkey: The case of Antalya province
- Tez No: 819791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN AYGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Türkiye hem göç alan hem de göç veren bir ülke olarak göç konusunda önemli bir konuma sahiptir. Özellikle Ortadoğu, Asya ve Afrika kıtalarından gelen göçmenler için hem transit bir geçiş bölgesi hem de kalıcı bir yerleşim yeri olarak görülmektedir. Bu yüzden pek çok göçmen, mülteci ve sığınmacıya ev sahipliği yapmaktadır. Antalya da Türkiye'nin en çok göç alan şehirlerinden birisi olarak dikkat çekmektedir. Bu araştırma özellikle İran İslam Devrimi'nden (1979) sonra düzenli ya da düzensiz olarak ülkeye giriş yapan İranlı göçmenlerin Antalya'ya göç etme sebeplerini, Antalya'da yaşadıkları problemleri saptamayı ve uyum süreçlerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma nitel bir araştırma desenine sahiptir. Farklı göç etme deneyimlerine sahip İranlı göçmenler ile yarı yapılandırılmış soru formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara kartopu örneklem yöntemiyle ulaşılmaya çalışılmıştır. Katılımcılar seçilirken farklı sosyodemografik özelliklere sahip kişiler olmalarına dikkat edilmiştir. Kartopu örneklem yöntemi 2 farklı noktadan başlatılarak uygulanmıştır. Sekiz kadın, dört erkek olmak üzere toplamda 12 katılımcı ile gerçekleştirilen araştırmada, İranlı bireylerin göç etme sebepleri olarak siyasi, ekonomik, eğitim ve dini sebepler olmak üzere 4 etmen belirlenmiştir. Katılımcıların bir kısmının Antalya'ya göç ederken herhangi bir tanıdıklarının olmadığı ancak göç kararı almalarında Türkiye'de kurdukları ilişkiler ağının etkili olduğu görülmüştür. Katılımcıların önemli bir kısmının Türkiye'de kalmayı düşünmekte olduğu belirlenmiştir. Dolayısıyla Türkiye'nin transit bir ülke olmadığı anlaşılmaktadır. Uyum süreçlerine dair İranlı göçmenlerin başlıca problemlerinden biri Türkiye'ye göç ettikten sonra yaşadıkları statü kaybıdır. Bunun yanı sıra ekonomik problemler, dil problemleri, bulunulan bölgeye uyum sağlayamama, bürokratik engeller de katılımcıların uyum sağlama süreçlerini olumsuz etkileyebilmektedir. Kültürel yakınlık, dil konusundaki yakınlık ve Türklerin cana yakın davranışları da uyum sağlama süreçlerine yardımcı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a receiving and sending country, Turkey has a critical location in terms of migration. It is either seen as a transit or a host country particularly by those who emigrate from the Middle East, and the continents of Asia and Africa. Consequently, it hosts a vast number of immigrants, refugees, and asylum seekers. Antalya also draws attention as one of the cities that receive the most migrants in Turkey. This study attempts to analyse the reasons for the immigration of Iranians, who regularly or irregularly emigrated particularly after the Islamic Revolution (1979), to Antalya, and their problems and integration processes. This research has a qualitative research design. In-depth interviews were held with Iranian immigrants with different migration experiences. The participants were attempted to be reached with the use of the snowball sampling method. While selecting the participants, their differing sociodemographic characteristics were taken into consideration. Interviews were conducted with a semi-structured questionnaire. This research was conducted with a total of 12 participants, consisting of eight women and four men. The study identified four factors as reasons for Iranian individuals to migrate: political, economic, educational, and religious reasons. It has been observed that some participants migrated to Antalya without having any relatives there, but the decision to migrate was influenced by their network of relationships established in Turkey. The significant majority of the participants plan to stay in Turkey in future as well. Therefore, it is understood that Turkey is not a transit country. One of the main problems faced by Iranian immigrants in terms of integration processes is the loss of their status after migrating to Turkey. In addition to that, economic problems, language barriers, difficulty in adapting to the local region, and bureaucratic obstacles can also negatively affect the participants' integration processes. It has been determined that cultural proximity, linguistic proximity, and the friendly behavior of Turks also contribute to the integration process.