Preparation, structural, morphological, and optical characterization of copper oxide for radiation shielding application
Radyasyondan korunma uygulaması için bakır oksidin hazırlanması, yapısal, morfolojik ve optik karakterizasyonu
- Tez No: 819792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KARA, DR. RAED KADHUM FAKHER ALFAHED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
CuO nanoparçacıklar (NPs), mükemmel biyouyumluluk, kimyasal stabilite ve teşvik edici optik özellikleri sebebiyle teknolojik araştırma ve uygulamaların odak noktasıdır. CuO (NPs) yüksek dielektrik sabiti ve iyi ferro elektrik özelliklere sahip olması önemli özelliklerindendir. Tek başına veya karbon bazlı malzemelerle birlikte kullanıldığında elektromanyetik dalga absorblama konusunda gelecek vadeden malzemelerden birisidir. Bu tez çalışmada, su çözeltisinde hazırlanan CuO nanoparçacıkları darbeli lazer ablasyonu (PLA) yöntemi kullanılarak başarılı bir şekilde hazırlanmış ve karakterize edilmiştir. Lazer ablasyon işlemi, pulse lazer kullanan lazer nanoparçacık sentez sistemi (lazer ablasyon) ile yapılmıştır. Çeşitli lazer parametrelerinin CuO nanopartikül özellikleri üzerindeki etkileri, optik, morfolojik, yapısal özellikler incelendi. Üretilen CuO nanopartikülleri üzerinde lazer ablasyonu birim alanına düşen toplam enerji miktarı (6.3-16.56 J/cm2) değiştirilerek etkisi incendi. Elde edilen spektrum sonuçlarının literatür ile uygunluğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
CuO nanoparticles (NPs) are the focal point of technological research and applications due to their excellent biocompatibility, chemical stability, and encouraging optical properties. Their high dielectric constant and good ferroelectric properties are significant features. When used alone or in combination with carbon-based materials, they become promising materials for electromagnetic wave absorption. In this thesis study, CuO nanoparticles were successfully prepared and characterized using the pulsed laser ablation (PLA) method in an aqueous solution. The laser ablation process was carried out using a laser nanoparticle synthesis system (laser ablation) employing pulsed laser. The effects of various laser parameters on the properties of CuO nanoparticles, including optical, morphological, and structural characteristics, were investigated. The impact of the total energy per unit area (ranging from 6.3 to 16.56 J/cm2) on the CuO nanoparticles was examined by changing the laser ablation energy. The compatibility of the obtained spectrum results with the literature was evaluated