Genç Kadın basketbolcularda ayak basış paterninin alt ekstremite biyomekaniği, izokinetik kas kuvveti ve denge ile ilişkisi
Relationship between foot pressure pattern, lower extremity biomechanics, isokinetic muscle strength and balance for young female basketball players
- Tez No: 612771
- Danışmanlar: PROF. DR. SAFİNAZ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma ayak basma paterninin alt ekstremite dizilimi, kuvveti ve postürel stabilite ile ilişkisini araştırmak üzere planlandı. Çalışmamıza 14-18 yaşları arasındaki genç kadın basketbolcular (n=20) ve sedanterler (n=20) katıldı. Katılımcıların sırasıyla alt ekstremite dizilimini içeren fizik muayenesi, postürel stabilite ölçümü (Biodex Balance System SD), pedobarografik ölçümü (AMCUBE Footwork Pro) ve izokinetik dinamometrede (Cybex Humac NORM) kuadriseps ve hamstring kas kuvveti ölçümü yapıldı. Alt ekstremite dizilimi kapsamında pelvik tilt açısı, bacak boyu, femoral anteversiyon, kalça-diz-ayak bileği eklem hareket açıklıkları, kuadriseps açısı, tibial torsiyon açısı, ard ayak açısı, Fick açısı ölçüldü ve ayak postür indeksi (FPI-6) saptandı. Postürel stabilite analizi kapsamında çift ayak ve tek ayak üzerinde iki farklı test modu, platformun 12-4 seviyeleri arasında gerçekleştirildi. Pedobarografik analizde ise kişiler yürürken dinamik (koronal indeks ve topuk indeksi) ölçüm yapıldı. Ominitape marka bant ile dominant bacakta yapay patoloji (kalkaneovalgus) oluşturulduktan sonra tek ayak üzerinde postürel stabilite testi ve dinamik pedobarografik ölçüm tekrarlandı. İzokinetik kas kuvvet ölçümü 60°/s ve 300°/s açısal hızlarda, oturur pozisyonda, 0-90°'lik eklem hareket açıklığı içerisinde, konsentrik modda gerçekleştirildi. Ayak basma paterninin kuvvet, postürel stabilite ve alt ekstremite dizilimi ile olan ilişkisinin araştırıldığı çalışmamız teknolojinin yardımıyla daha objektif testler yapılarak, daha fazla ve daha hassas verilerin elde edilmesi neticesinde örneklerinden geçerlilik, güvenilirlik ve kapsam açısından pozitif ayrılmaktadır. Genç kadın basketbolcularda ayak postürünün ve basma yapısının araştırmaya dahil edilmesi değerlendirme, rehabilitasyon sürecini planlama ve performans artışı konularında daha spesifik bulgulara ulaşmayı sağlayabilir. Sağlık ekibinin tedavi-egzersiz-ortez ihtiyacı konusunda daha doğru karar vermesine yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis study investigated relationship between lower extremity static alignment, strength and postural stability. Young women basketball players (n = 20) between ages 14-18 and sedentary young women (n = 20) were participated this study. Firstly, physical examination for static lower extremity alignment results were recorded.Secondly, double and single legged postural stabilitytests were done on Biodex Stability Systems SD. Thirdly, pedobarographic analysis were done on AMCUBE Footwork Pro. Fourthly, with Omnitape we applied rigid taping in direction of calcaneovalgus for dominant leg in order to create fake pathology. Postural stability was retested for just dominant leg and pedobarographic analysis were reapplied. Lastly, hamstring-quadriceps femoris isokinetic muscle strength were testedon Cybex Humac NORM at 60°/s ve 300°/s. This study is different from others via its reliability, validity and content; thanks to more accurate and objective datas were obtained by using high technology equipments. Foot posture and pressure pattern should be included more studies in the future as its importance for performance and relationship with lower extremity injuries specifically with young women. This kind of relationship studies may support health team decision making process about treatment-exercise-orthosis needs of athletes.