Bilge Karasu'nun 'Ada' öyküsünde stoacı bilgelik
Stoic wisdom in Bilge Karasu's 'Ada' story
- Tez No: 819855
- Danışmanlar: PROF. DR. SECAATTİN TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, Bilge Karasu'nun“Ada”isimli öyküsünün Stoacı“bilgelik”kavramı odağında incelenmesidir. Felsefe ve edebiyat arasındaki ilişkinin bir izdüşümü olarak ele alınacak olan bu bağlantı, Stoa felsefesindeki bilge olgusunun temel özelliklerinden yola çıkılarak kurulacaktır.“Ada”öyküsünün ana izleklerinin alegorik bir okuma yerine felsefi bir katman olarak değerlendirilmesi ve bireyin öznelik inşası ile faillik arzusunun odağında araştırılması çalışmanın temel tezini oluşturmaktadır. Stoacı bilgenin inziva, kendilik bilgisine ulaşma arzusu, doğayla kurulan ilişki gibi özellikleri,“Ada”öyküsünün izlekleriyle örtüşmekte, bu bağlam da öykünün farklı bir okumayla değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to scrutinize the Stoic Wisdom Concept in Bilge Karasu's story named“Ada”. This interrelation, which will be perceived as a projection of the intertwinement between philosophy and literature, will also be established in Stoic philosophy. The ideology of this thesis is to evaluate the main themes of“Ada”as a philosophical layer instead of an allegorical read while conducting an inquiry into the individual's construction of subjectivity plus the desire to reach self-knowledge and the relationship he built with nature, overlap with the themes of“Ada”and this context allows the story to be assessed with a different reading.