Hukuk mantık ilişkisi
Law logic relationship
  1. Tez No: 819877
  2. Yazar: YASEMİN SAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇALDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmada hukuk ile mantık arasındaki ilişki ele alınarak hukuki muhakemede mantığın en temel taşlarından biri olması gerektiği ile ilgili tespitler yapıldı. Bu amaçla öncelikle birinci bölümde mantığın ne olduğu, konuları, ilkeleri ve mantığın dil ile ilişkisi ele alınıp açıklanmıştır. İkinci bölümümüzde ise, hukuk ile alakalı kavramlar ele alınarak hukukun tanımı yapılmış ve hukukun toplum üzerindeki yansımaları incelenmiştir. Son olarak üçüncü bölümümüzde ise hukuk ve mantık arasındaki ilişki ele alınmıştır. Sonuç olarak çalışmamızda hukuk ile mantık arasında önemli bir ilişkisinin olması gerektiği, mantık kurallarına uyulmadan hukuk kurallarının koyulmasında adaletin tecelli etmeyeceği iddia edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, by considering the relationship between law and logic, it has been determined that legal reasoning should be one of the cornerstones of logic. For this purpose, first of all, in the first chapter, what logic is, its subjects, principles and the relationship between logic and language are explained. In the second part, the definition of law has been made by considering the concepts related to law and the reflections of law on society have been examined. Finally, in the third part, the relationship between law and logic is discussed. As a result, it has been argued in our study that there should be an important relationship betweeen law and logic, and that justice will not be manifested in the making of legal rules without following the rules of logic.