Dijital pazarlamanın ve tüketici davranışlarının krize bağlı dönüşümü: Kuşaklar üzerinde araştırma
Transformation of digital marketing and consumer behaviors due to crisis: A research on generation
- Tez No: 819878
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRDAL ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Geleneksel pazarlama yöntemleri, bilişim ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler sonucunda yeni pazarlama teknikleri ortaya çıkmıştır. Ağ teknolojileri ve ağ toplumu dinamikleriyle mal ve hizmetlerin pazarlandığı mecralar dijital ortamlara taşınmaktadır. Dijital teknolojilerin ekonomik, siyaset, hukuk ve toplumsal yapıları dönüştürmesiyle bireysel ve toplumsal ilişkiler ile üretim ve tüketim sistemlerini devrim niteliğinde farklılaştırmaktadır. Tüketici davranışlarında ve tüketim biçimlerinde meydana gelen değişim dijital pazarlamanın da dinamiklerini değiştirmekte ve yeni teknolojiler ile içerikler ortaya çıkarmaktadır. Dijital pazarlamayla birlikte kullanılan dijital teknolojilerin alt yapısını sağladığı ağ teknolojileri, sosyal medya ortamları, mobil platformlar pazarlamanın her aşamasında yeni fırsatlar ve yeni olanaklar sağlamaktadır. Dijital teknolojilerin yaşamın her alanında dominant hale gelmesiyle pazarlama biçimleri dönüşmektedir. Kriz dönemlerindeki pazarlama yöntemlerinde meydana gelen tüketim biçimleri, müşteri-işletme ilişkileri-iletişimleri, müşteri ilişkileri yönetimi gibi konularda dijital pazarlamanın dinamikleri farklılaşmaktadır. Dijital teknolojileri kullanan kuşakların teknoloji okuryazarlıkları, alışkanlıkları kadar kriz dönemi dinamikleri de tüketim biçimlerini etkilemektedir. Müşterilerin tüketim davranışları ve alışkanlıkları kriz dönemlerinde büyük değişim göstermektedir. Dijital pazarlama yöntemlerini kullanan işletmeler, kriz dönemlerinde proaktif stratejiler geliştirmeli ve çok hızlı biçimde pazarlamaya yeni bakış açıları getirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
New marketing techniques have emerged as a result of the developments in traditional marketing methods, and information and communication technologies, With the rise of network technologies, and network society dynamics, the channels where goods and services are marketed are moved to digital environments. The transformation of digital Technologies creates a revolutionary change in individual and societal relationships as well as production and consumption systems in economic, political, legal, and social aspects. The change in consumer behavior and consumption patterns also changes the dynamics of digital marketing and creates new technologies, and content. Network technologies, social media environments and mobile platforms provided by digital technologies used in conjunction with digital marketing, provide new opportunities and new possibilities at every stage of marketing. As digital technologies become dominant in all areas of life, marketing forms are transforming. In addition to intense digitalization, crisis periods such as the Covid-19 Pandemic period and February 6, 2023 Kahramanmaraş Pazarcık and Ekinözü Earthquakes make this change more visible. The change occurs in marketing methods in crisis periods also differentiates the dynamics of digital marketing in particular issues such as consumption patterns, customer- business relations/ communications, customer relationship management. The technology literacy and habits of the generations using digital technologies, as well as the dynamics of the crisis, affect their consumption patterns. The consumption behaviors and habits of customers show great changes in crisis periods. Organizations using digital marketing methods need to develop proactive strategies in times of crisis and bring new perspectives to marketing instantly.