5-6 yaş çocuklarına verilen drama eğitiminin çocukların biyofili düzeylerine etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 819881
  2. Yazar: ALPER ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı 5-6 yaş çocuklarına verilen drama eğitiminin çocukların biyofili düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu deneysel desenle çalışılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Büyükçekmece ilçesinde iki özel okulun anaokullarına devam eden 5-6 yaş çocuklar oluşturmaktadır. Uygun örnekleme yöntemi ile kontrol grubu ve deney grubu olarak iki farklı okul belirlenmiştir. Daha sonra okulların kendi içerisindeki sınıflardan seçkisiz atama yöntemi ile belirlenen 21'i deney, 23'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 44 çocukla çalışılmıştır. Her iki okulda da eş zamanlı yapılan ön testlerin toplanmasının ardından, deney grubuna drama etkinlileri 12 hafta boyunca araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Uygulamalar haftada iki gün ve 12 hafta boyunca 24 oturum şeklinde gerçekleştirilmiştir. Her bir oturum ortalama 35-50 dakika sürmüştür. Uygulamalar sonucunda gruplara son test uygulanarak veriler tekrar toplanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Rice ve Torquati (2013) tarafından geliştirilen Yılmaz ve Olgan (2017)'nin uyarladığı 11 maddeden oluşan“Çocuklar için Biyofili Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklemler ve bağımlı (ilişkili) örneklemler için t testi kullanılmıştır. Toplam puanların normallik analizi için Skewness ve Kurtosis değerleri incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda deney ve kontrol grubu çocuklarının ön test ve son test puanlarının normal bir dağılım gösterdiği ve biyofili ön test puanlarının kontrol grubu lehine anlamlı olduğu belirlenmiştir. Deney ve kontrol grubuna uygulanan son test puanlarının ise deney grubu lehine anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Deney grubuna uygulanan ön test ve son test puanlarına bakıldığında son test puanlarında ön test puanlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlemlenmiştir. Son olarak kontrol grubunda yer alan çocukların biyofili ön test ve son test puanları incelenmiş olup ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Sonuç olarak deney grubunda yer alan çocuklara verilen drama eğitimlerinin çocukların biyofili düzeylerini arttırdığı görülmüştür. Buna göre drama ile verilen eğitimlerin 5-6 yaş çocuklarının biyofili düzeylerine olumlu etki ettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of drama education given to 5-6 year old children on the biophilia levels of children. In the research, the experimental design with the pre-test and post-test control group was used. The study group of the research consists of children aged 5-6 years attending the kindergartens of two private schools in Büyükçekmece, Istanbul. First of all, two different schools were determined as the control group and the experimental group with the convenient sampling method. Afterwards, a total of 44 children, 21 from the experimental group and 23 from the control group, were selected from the classes within the schools by the random assignment method. After the pre-tests were collected simultaneously in both schools, drama activities were applied to the experimental group by the researcher for 12 weeks. The applications were carried out in 24 sessions for 12 weeks, two days a week. Each session lasted an average of 35-50 minutes. As a result of the applications, the data were collected again by applying the post-test to the groups. In the research, the“Biophilia Scale for Children”consisting of 11 items, developed by Rice and Torquati (2013) and adapted by Yılmaz and Olgan (2017), was used as a data collection tool. In the analysis of the data, t-test was used for independent samples and dependent (related) samples. Skewness and Kurtosis values were examined for the normality analysis of the total scores. As a result of the research, it was determined that the pre-test and post-test scores of the experimental and control group children showed a normal distribution and the biophilia pre-test scores were significant in favor of the control group. It was determined that there was a significant difference in favor of the experimental group in the post-test scores applied to the experimental and control groups. Considering the pre-test and post-test scores applied to the experimental group, a statistically significant increase was observed in the post-test scores compared to the pre-test scores. Finally, the biophilia pre-test and post-test scores of the children in the control group were examined, and no significant difference was observed between the pre-test and post-test scores. As a result, it was seen that the drama training given to the children in the experimental group increased the biophilia levels of the children. Accordingly, it is seen that the education given with drama has a positive effect on the biophilia levels of 5-6 year old children.