Yaratıcı drama ve argümantasyon etkinliklerinin öğrencilerin bilinçli tüketici başarılarılarına ve sürdürülebilir tüketim davranışlarına etkisi
The effect of argumentation supported creative drama and argumantation activities on students' consumer achievement and sustainable consumption behaviors
  1. Tez No: 819899
  2. Yazar: ESRA EĞRİKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU TANIŞ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada amaç ''Bilinçli Tüketici'' konusunun yaratıcı drama ve argümantasyon etkinlikleri ile öğretiminin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin bilinçli tüketici konusundaki akademik başarısı, sürdürülebilir tüketim davranışına etkisini belirlemektir. Araştırmada nicel desenlerden öntest sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında Muğla ili Milas ilçesindeki bir ilkokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 23 deney, 23 kontrol grubu olmak üzere toplamda 46 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Çalışmada deney grubunda yaratıcı drama ve argümantasyon etkinlikleri uygulanmış, kontrol grubunda öğretim programında yer alan etkinliklere uygun öğretim yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ''Bilinçli Tüketici Başarı Testi (BTB), İlkokul Sürdürülebilir Tüketim Davranışı Ölçeği (İSTDÖ) ve Argümantasyon Etkinlik Kağıtları uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t testi ve ANCOVA testinden yararlanılmış, argümantasyon etkinlik kağıtları ''Türkçe Argümantasyon Değerlendirme Ölçeği'' ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda argümantasyon ve yaratıcı drama yönteminin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin akademik başarısını artırdığı, sürdürülebilir tüketim davranışlarını yükselttiği ve argümantasyon etkinliklerinin öğrencilerin ''Bilinçli Tüketici'' konusundaki başarılarını olumlu desteklediği görülmüştür. Araştırmada ortaya konan sonuçlara göre araştırmacılar ve öğretmenler için bulguları destekleyen önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of teaching the topic of ''Conscious Consumer'' activities designed with creative drama and argumentation on the academic success, sustainable consumption behavior and argumentation quality of primary school fourth grade students. In the research, a quasi-experimental design with pre-test post-test control group was used. The research was carried out in a primary school in Milas district of Muğla province in the second half of the 2022-2023 academic year. The study group of the research consists of 46 students, 23 of which are in the experimental group and 23 of them in the control group. In the experimental group, the creative drama and argumentation activities was used, and in the control group, teaching was carried out in accordance with the activities in the existing curriculum. As data collection tools,“Conscious Consumer Achievement Test (CCAT), Primary School Sustainable Consumption Behavior Scale (PSCBC) and Argumentation Activity worksheets developed by the researcher were applied. The obtained data were analyzed using the SPSS 21.0 program. T test and ANCOVA test was used in the analysis of the data, and the argumentation activity sheets were analyzed with the ”Turkish Argumentation Evaluation Scale“. As a result of the research, it was found that the argumentation and creative drama method increased the academic achievement of the fourth grade primary school students, increased their sustainable consumption behaviours and positively affected the students' ”Conscious Consumer" topic final success. According to the results revealed in the research, suggestions supporting findings of the study were made for researchers and teachers.