Şizofreni tanısı alan hastaların ve bakım verenlerinin transaksiyonel analiz ego durumları ile yaşam pozisyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between transactional analysis ego states and the life positions of patients that were diagnosed with schizophrenia and their caregivers
- Tez No: 819908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİHA HALLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Şizofreni tanısı alan hastaların ve bakım verenlerinin ego durumları ve yaşam pozisyonları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı ilişkisel tiptedir. Araştırmanın örneklemini Şubat 2021- Mart 2022 tarihleri arasında, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliğine başvuran 90 şizofreni tanısı alan hasta ve 90 primer bakım vereni oluşturmuştur. Veriler Hastalar İçin Kişisel Bilgi Formu, Bakım Verenler İçin Kişisel Bilgi Formu, Ego Durumları Ölçeği ve Yaşam Pozisyonları Ölçeği ile toplanmıştır. Veriler SPSS 26 ile değerlendirilmiş, ortalama, t testi, tek yönlü varyans analizi ve pearson korelasyon analizi ile analiz edilmiştir. Bulgular: Hastaların, koruyucu anne baba ego durumu ve ben iyiyim yaşam pozisyonu; bakım verenlerin, yetişkin ego durumu puanı ve ben iyiyim yaşam pozisyonu puanı en yüksek değere sahiptir. Hastaların eleştirel anne baba ego durumları ile ben iyiyim yaşam pozisyonları arasında; bakım verenlerin yaşam pozisyonu ölçeği puanı ile duygulu çocuk yaşam pozisyonu puanı arasında; hastaların yetişkin ego durumu puanı ile bakım verenlerin eleştirel anne baba ego durumu puanı arasında negatif yönlü ilişki bulunmaktadır (p0.05). Sonuç: Hastaların, koruyucu anne baba ego durumu ve ben iyiyim yaşam pozisyonu; bakım verenlerin, yetişkin ego durumu ve ben iyiyim yaşam pozisyonu baskındır. Bakım verenlerin eleştirel anne baba egosu baskın olduğunda hastaların yetişkin ego durumu zayıflamaktadır. Hastalar ve bakım verenler arasında yaşam pozisyonları açısından herhangi bir anlamlı ilişki yoktur. Bu sonuçlara göre psikiyatri hemşirelerinin hastaların ve bakım verenlerin ego durumu, yaşam pozisyonları ve aralarındaki ilişkiyi tanıma ve geliştirmeye yönelik bu araştırmanın verilerini kullanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Investigating the relationship between transactional analysis ego states and the life positions of patients that were diagnosed with schizophrenia and their caregivers. Method: The study has descriptive relational type. The study was conducted between February 2021 and March 2022 on 90 patients that were diagnosed with schizophrenia at psychiatry polyclinic of Dışkapı Yıldırım Beyazıt Training and Research Hospital and their 90 primary caregivers. Data was collected using Personal Information Form for Patients, Personal Information Form for Caregivers, Ego States Scale, and Life Positions Scale. Data was assessed using SPSS 26 and analyzed with mean, t test, one-way analysis of variance, and Pearson correlation analysis. Findings: The nurturing parent state and I am OK life position of patients; adult ego state score and I am OK life position score of caregivers have the highest value. There is a negative relationship between the critical parent ego state and I am OK life positions of patients; scores on the life position scale and the adapted child life position scores of caregivers; adult ego state scores of patients and critical parent ego state scores of caregivers (p0.05). Result: Protective ego states and I am OK life positions of patients; adult ego states and I am OK life positions of caregivers are dominant. When critical parent ego of caregivers is dominant, adult ego states of patients weaken. There is no significant relationship between patients and caregivers in terms of their life positions. According to these results, psychiatry nurses are recommended to use data of this study on recognizing and improving ego states, life positions of patients and caregivers and the relationship between them.