The relationship between management and information systems students' e-learning styles and attitudes towards e-learning in turkey during Covid-19 pandemic
Covıd-19 pandemisi döneminde Türkiye'de yönetim ve bilgi sistemleri öğrencilerinin e-öğrenme tarzları ile e-öğrenmeye ilişkin tutumları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 819910
  2. Yazar: NAZLICAN LÜLE ERCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR TEVFİK KAPLANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma Covid-19 pandemisi döneminde e-öğrenmeyi deneyimleyen Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencilerinin e-öğrenme stilleri ve e-öğrenmeye yönelik tutumlarının arasındaki ilişkiyi cinsiyet ve sınıf düzeyleri bakımından araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma 114 katılımcı ile yapılmıştır. Bu çalışmada Gülbahar ve Alper'in (2017) Elektronik Ortamlar için E-Öğrenme Stilleri Ölçeği ile Haznedar ve Baran'ın (2012) E-Öğrenmeye Yönelik Genel Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Toplanılan veriler SPSS ile analiz edilmiştir. Normallik testleri sonucunda verilerin normal dağılmadığı bulunmuştur. Bu nedenle parametrik olmayan testler ileri düzey analizler için kullanılmıştır. İki gruba kadar, grupları karşılaştırmak için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Üç ve üçten fazla gruplar için Kruskal Wallis Testi uygulanmıştır. Bu testin sonucu anlamlı bir farklılık gösterdiğinde, bu anlamlı farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu bulmak için ikili gruplar halinde Mann-Whitney U testi uygulanmıştır. E-öğrenme stilleri ile e-öğrenmeye yönelik tutum arasındaki korelasyonu bulmak için veriler normal dağılmadığından Spearman Korelasyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar görsel-işitsel öğrenme stilinin katılımcılar arasında en çok sahip olunan öğrenme stili olduğunu göstermiştir. E-öğrenmeye yatkınlık puanının yüksek olması katılımcıların e-öğrenmeye karşı pozitif tutumları olduğunu gösterirken bu skorun düşük olması katılımcıların e-öğrenmeye negatif tutumları olduğunu göstermektedir. E-öğrenmeden kaçış skorları ters kodlama ile elde edilniştir. Bu nedenle e-öğrenmeden kaçış skorlarının yüksek olması katılımcıların e-öğrenmeye pozitif tutumları olduğunu gösterirken, bu skorun düşük olması katılımcıların e-öğrenmeye negatif tutumları olduğunu göstermektedir. Uygulanan istatistiksel testlerin sonuçları bağımsız öğrenme stiline sahip katılımcıların e-öğrenmeye yatkınlık ve e-öğrenmeden kaçış puanları ile pozitif ve anlamlı ilişkisi olduğunu göstermiştir. Görsel-işitsel öğrenme stiline sahip olanların sonuçlarının e-öğrenmeye yatkınlık ve e-öğrenmeden kaçış puanları ile arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Sözel öğrenme stiline sahip olanların sonuçlarının e-öğrenmeye yatkınlık puanları ile arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. E-öğrenmeden kaçış sonuçlarında cinsiyete bağlı olarak istatistiksel bir farklılık olduğu görülmüştür. E-öğrenmeye yatkınlık ve e-öğrenmeden kaçış sonuçlarında sınıf düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Ek olarak bağımsız öğrenme, aktif öğrenme ve sözel öğrenme sonuçları incelendiğinde cinsiyetler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görüşmüştür. Yapılan testler sonucunda sınıf seviyelerine bağlı olarak bağımsız öğrenme, sosyal öğrenme, aktif öğrenme, mantıksal öğrenme, görsel-işitsel öğrenme, sözel öğrenme ve sezgisel öğrenme stillerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the relationship between e-learning styles and attitudes towards e-learning of Management Information Systems students who have experienced e-learning during Covid-19 pandemic and the change in terms of gender and grade level. This study was conducted with 114 participants. In this study Gülbahar and Alper's (2014) E-Learning Styles Scale for Electronic Environments and Haznedar and Baran's (2012) General Attitudes Towards E-Learning instrument were used. The data that gathered from the instruments interpreted via SPSS. After the normality tests, it is obtained that the data was not normally distributed. As a result of this output, nonparametric statistical tests were used. For up to two groups, Mann-Whitney U test was used to compare these groups. For three and above number of groups, Kruskal Wallis test was used. When the meaningful results were obtained, in order to find which groups, have a significant relationship, Mann-Whitney U test was used in pairs. In order to find the correlation between e-learning styles and attitudes towards e-learning, Spearman Correlation analysis was made. The results showed that audio-visual learning style is the learning style that the participants have the most. The higher e-learning predisposition scores means the participants have positive attitudes to use e-learning. The lower e-learning predisposition scores means the participants have negative attitudes to use e-learning. On the other hand, e-learning avoidance scores were calculated with reverse matter method. The answers of the participants to e-learning avoidance items were calculated with their reverse value. The higher e-learning avoidance score means the participants have positive attitudes to e-learning. The lower e-learning avoidance score means the participants are likely to avoid e-learning. Independent learning style has positive and meaningful correlation with e-learning predisposition and e-learning avoidance. Audio-visual learning style has positive and meaningful correlation with e-learning predisposition and e-learning avoidance. Verbal learning style has positive and meaningful correlation with e-learning predisposition. The results presented that there is a statistically significant difference between male and female participants in terms of e-learning avoidance. On the other hand, in terms of e-learning predisposition and e-learning avoidance there are statistically significant differences between grade levels. Moreover, it was obtained that there is statistically significant difference between male and female participants in terms of independent learning, active learning, and verbal learning. As a result of the tests, statistically significant difference was found between grade levels in terms of independent learning, social learning, active learning, logical learning, audio-visual learning, verbal learning and intuitive learning.