Ergoterapi temelli müzik aktivitelerinin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda dikkat ve yönetici işlevler üzerindeki etkisi
The impact of occupational therapy-based music activities on attention and executive functions in children who have attention deficit and hyperactivity disorder
  1. Tez No: 819921
  2. Yazar: İBRAHİM ERARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAY BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Dikkat eksikliği/hiperaktivite bozukluğu (DEHB); bilişsel, motor, duyusal, duygusal ve davranışsal problemlerin görüldüğü multifaktöriyel nörogelişimsel bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı, ergoterapi temelli müzik aktivitelerinin DEHB tanılı çocuklarda, yapılandırılmış ergoterapi müdahalesine oranla dikkat ve yönetici/yürütücü işlevler üzerine olan etkisini araştırmaktır. Çalışmaya 6-17 yaş arası 39 çocuk dahil edildi. Randomize olarak ergoterapi temelli müzik (n=19) ve yapılandırılmış ergoterapi (n=20) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Ergoterapi temelli müzik grubuna 6 hafta boyunca hafta 1 gün 45 dakika mızıka ve davul eşliğinde ergoterapi temelli müzik, kontrol grubuna ise yapılandırılmış ergoterapi müdahalesi uygulandı. Çocukların dikkat düzeyleri DSM-V Düzey-2 Dikkatsizlik Ölçeği ile, yönetici işlev becerileri Çocukluk Dönemi Yönetici/Yürütücü İşlev Envanteri ile değerlendirilirken bakım verenlerin üzerindeki yük Zarit Bakıcı Yük Ölçeği ile müdahale öncesi ve sonrasında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Attention deficit/hyperactivity disorder (ADHD); It is a multifactorial neurodevelopmental disease in which cognitive, motor, sensory, emotional and behavioral problems are seen. This study aims to investigate the effect of occupational therapy-based music activities on attention and executive functions in children with ADHD compared to standard occupational therapy interventions. 39 children between the ages of 6 and 17 have been incorporated to the study. Two groups were randomly separated, including occupational therapy-based music (n = 19) and standard occupational therapy (n = 20). The occupational therapy-based music group received 45 minutes of occupational therapy-based music accompanied by harmonica and drums once a week for 6 weeks, while standard occupational therapy intervention was applied to the control group. The attention levels of children were evaluated with the DSM-V Level-2 Inattention Scale, while executive function skills were evaluated with the Childhood Executive Function Inventory. Also, the burden on caregivers was evaluated with the Zarit Caregiver Burden Scale in pre- and post-intervention.