Rezin kompozitlerin renk değişimi ve yüzey pürüzlülüğü üzerine farklı bitirme ve polisaj uygulaması ile hızlandırılmış yaşlandırmanın etkilerinin in vitro olarak incelenmesi
Investigation of the effects of different finishing and polishing and accelareted aging on color change and surface roughness of rezin composites in vitro
- Tez No: 819949
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA BALA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı polisaj sistemlerinin ve hızlandırılmış yapay yaşlandırma (HYY) testine maruz bırakılmanın rezin kompozitlerin renk değişikliği ve yüzey pürüzlülüğü üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmada 8 mm çapında, 2 mm derinliğinde plexiglas kalıplar kullanıldı. Test edilen her rezin kompozit için 60 adet örnek hazırlandı. Takiben, hazırlanan örnekler her rezin kompozit için beş alt gruba ayrıldı. Grup 1'de; örnek yüzeylerine herhangi bir polisaj uygulanmayarak kontrol grubu oluşturuldu. Grup 2'de; Clearfil Twist Dia, Grup 3'de; Pogo, Grup 4'de; Sof-Lex ve Grup 5'de; Super Snap kullanılarak örnek yüzeylerine polisaj uygulaması yapıldı. Daha sonra, rezin kompozit örneklerin renk ölçümleri spektrometre cihazı ile yüzey pürüzlülük ölçümleri ise profilometre cihazı kullanılarak gerçekleştirildi. Takiben, tüm örnekler HYY testine maruz bırakıldıktan sonra, tekrar renk ölçümleri ve yüzey pürüzlülük ölçümleri alındı ve elde edilen değerler kaydedildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak %95 güven aralığında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this in vitro study is to examine the effect of different polishing systems and exposure to the accelerated artificial aging (AAA) test on the color change and surface roughness of resin composites. Methods: In the study, plexiglass molds with a diameter of 8 mm and a depth of 2 mm were used. For each resin composite tested, 60 samples were prepared. Subsequently, the prepared samples were divided into five subgroups for each resin composite. In Group 1; The control group was formed by not applying any polishing to the sample surfaces. The sample surfaces were polished with Clearfil Twist Dia (in Group 2), Pogo (in Group 3), Sof-Lex (in Group 4) or Super Snap (in Group 5). Then, the color measurements of the resin composite samples were measured using a spectrometer device and the surface roughness measurements were measured using a profilometer device. Subsequently, after all samples were exposed to the AAA test, color measurements and surface roughness measurements were taken again and the obtained values were recorded. The obtained data were statistically analyzed at 95% confidence interval.