Farklı içeceklerde bekletilen restoratif materyallerin yüzey pürüzlülüğü ve renk stabilitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of surface roughness and color stability of restorative materials soaked in different beverages
- Tez No: 827803
- Danışmanlar: PROF. DR. BATU CAN YAMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı doldurucu içeriklere sahip akışkan ve konvansiyonel kompozit rezinlerin 1 yıllık klinik ağız içi koşulları simüle edecek şekilde farklı içeceklerde bekletme, fırçalama ve termal yaşlandırma prosedürlerine tabi tutulmasıyla oluşan renk ve yüzey pürüzlülüğü değişiminin in vitro olarak incelenmesidir. Materyal ve Metot: Charisma Smart (Kulzer Dental, Almanya), Charisma Flow (Kulzer Dental, Almanya), 3M Filtek Ultimate Universal (3M ESPE, ABD), 3M Filtek Ultimate Flowable (3M ESPE, ABD), Omnichroma (Tokuyama Dental, Japonya), Omnichroma Flow (Tokuyama Dental, Japonya), Beautifil II (Shofu Dental, Almanya), Beautifil Flow Plus F00 (Shofu Dental, Almanya) olmak üzere 8 farklı kompozit rezin kullanılarak toplam 320 adet numune hazırlandı (n=40). Hazırlanan numuneler 24 saat distile su içerisinde 37 Co sıcaklıkta etüvde bekletilip ardından bitirme ve polisaj işlemleri yapıldı. Numuneler 12 gün boyunca distile su, şarap, kahve ve çay içerisinde bekletildi. Solüsyonlardan çıkarılan numuneler 10000 siklus fırçalama simülasyonuna ve 10000 siklus termal döngü prosedürlerine tabi tutuldu. Bütün numunelerin başlangıç (t0) ve uygulanan prosedürler sonunda (t1) profilometre ve spektrofotometre ölçümleri yapıldı. Renk ölçümleri sonrasında CIEDE2000 ve CIELab renk sistemlerine göre ∆E değerleri hesaplandı. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi IBM SPSS V23 ile gerçekleştirildi. İstatiksel analiz için 3 yönlü varyans analizi, Tukey testi, sınıf içi korelasyon katsayısı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine in vitro the color and surface roughness changes that occur when flowable and conventional composite resins with different filling contents are subjected to soaking, brushing and thermal aging procedures in different beverages, simulating 1-year clinical intraoral conditions. Materials and Methods: Charisma Smart (Kulzer Dental, Germany), Charisma Flow (Kulzer Dental, Germany), 3M Filtek Ultimate Universal (3M ESPE, USA), 3M Filtek Ultimate Flowable (3M ESPE, USA), Omnichroma (Tokuyama Dental, Japan) ), Omnichroma Flow (Tokuyama Dental, Japan), Beautifil II (Shofu Dental, Germany), Beautifil Flow Plus F00 (Shofu Dental, Germany), a total of 320 samples were prepared using 8 different composite resins (n=40). The prepared samples were kept in an oven at 37 °C in distilled water for 24 hours, then finishing and polishing processes were carried out. The samples were kept in distilled water, wine, coffee and tea for 12 days. Samples removed from the solutions were subjected to 10000 cycles of brushing simulation and 10000 cycles of thermal cycling procedures. Profilometer and spectrophotometer measurements of all samples were made at the beginning (t0) and at the end of the applied procedures (t1). After color measurements, ∆E values were calculated according to CIEDE2000 and CIELab color systems. Analysis of the data obtained from the study was performed with IBM SPSS V23. For statistical analysis, 3-way analysis of variance, Tukey test, and intraclass correlation coefficient were used.