Kız meslek lisesi öğrencilerinin okullarından beklentileri
Student's expectations in vocational high school for girls
  1. Tez No: 81995
  2. Yazar: FİGEN EREŞ EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SUDİ BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
11 ÖZET Bu araştırmanın amacı; Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin bireysel özellikleri ile okulu seçme nedenlerini, okuldan beklentilerini ve ileriye yönelik planları hakkında görüşlerini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen anket, 160 öğrenciye uygulanmıştır. Elde edilen veriler sayı, yüzde ve ağırlıklı ortalama olarak tablolarda gösterilmiş, belirlenen beklentiler en yüksek orandan başlanarak en düşük orana göre sıralanmıştır. Elde edilen sonuçlar şunlardır: 1. Öğrencilerin babalarının eğitim düzeyi, annelerin eğitim düzeyinden daha yüksektir. 2. Öğrencilerin babaları daha çok hizmet sektöründe çalışmaktadır,, annelerin çoğunluğu ev hanımıdır. 3. Öğrenciler okullarını daha çok meslek kazandırma yanında yüksek öğrenime devam etme olanağı sağladığı için seçmişlerdir. 4. Öğrencilerin bu okulu seçmelerinde en çok aileleri (% 68), sonra da kendileri (% 27) etkili olmuştur. 5. Öğrencilerin çoğunluğu (% 60), okullarından mezun olduktan sonra branşlarıyla ilgili bir üniversiteye devam etmek, bir kısmı (%18) bir işte çalışmak istemektedir. Ev kadını olmak isteyen yoktur. 6. Öğrencilerin okul müdürlerinden beklentileri; öğrenciler arasında ayrımcılık yapmamaları, öğrencilerin sorunlarını dinlemeleri ve bunları öğretmenlerle konuşmaları, öğrencilere karşı sevecen, anlayışlı, güleryüzlü olmaları, fakir öğrencilere yardım etmeleri konularında yoğunlaşmaktadır. 7. Öğrencilerin öğretmenlerinden beklentileri ise; ders sürecinde konuyu anlamadıklarında, konuyu anlamadıklarını rahatça söyleyebilme, onurlarını kırıcı, kendilerini küçük düşürücü davranışlarda bulunmama, teneffüste ders yapmama, notlaIll korkutmama, öğrenciler arasında ayrımcılık yapmama, dersleri daha anlaşılır biçimde anlatma, derslerinde başarısız öğrencilerle ilgilenme konularında yoğunlaşmaktadır. 8. Öğrencilerin kültür derslerinde beklentilerinin yeterince karşılanmadığı, bu derslerle ilgili sorunlarının bulunduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca, mezun olduklarında çalışabilecekleri işler hakkında okulda iken bilgilendirilmelerini, uygulamalı derslerde yazılı sınav verilmemesini, el işlerinin okulda yapılmasını, ev ödevi verilmemesini istemektedirler. 9. Öğrenciler dersleri dışında branşlarıyla ilgili iş alanları hakkında bilgi almak, toplu halde tarihi, turistik ve iş yerlerini ziyaret etmek, branşlarıyla ilgili toplantı, sergi, defile vb. faaliyetlere katılmak ve okulca kır gezileri düzenlenmesini istemektedirler.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this study was to identify school related expectations of students in Vocational High School for Girls. Study findings were used to develop recommendations to take appropriate measures to meet student expectations. In that concern, data were collected from 160 students with a questionnaire developed by the researcher. Frequencies and percentages were tabulated and percentages indicating student expectations were ranked from the highest to the lowest. Study findings indicated that; 1. Student's father's level of education was higher than mother's level of education. 2. Majority of student's father were in service jobs, while majority of mother's were house wife. 3. Majority of students reported that they choose vocational high school not only acquiring vocational skills, but also getting provides an opportunity to continue higher education. 4. The most importent factor for students to choose vocational high school is their parents (68 %), and secondly their own choices (27 %). 5. The majority of students wanted to continue their higher education in an area related to their branch of study in high school (60 %), some wanted to work in a job (18 %). Nobody wanted to be a housewife. 6. The students expected that school administrator must not discriminate among students, must listen to student's problems and discuss those problems with other teachers, must approach them with emphatic and understanding attitude and provide assistance to needy students. 7. The students expected that teachers must not threaten students by low grades, continue lessons in brake times, discriminate among students and humiliate or offend students. Teachers should allowstudents to freely let him/her know when they don't understand the lesson, provide more help to low achievers and should present lesson in a clear and concise manner. 8. It is understood that the student's expectations on cultural courses are not satisfied and there are some problems related with those courses. They also presented that they wanted to get necessary job information before graduation, not to be given written exams for practical courses, to make handworks at school and not to be given homework. 9. The students expected that school should organize extracurricular group activities ralated to receiving information about job opportunities, visits to historical and touristic sites, participation in meetings, shows and exhibitions related to their branch of study, and visits to some scenic areas.