Sürdürülebilir mimarlıkta biyoyararlanma stratejilerinin kullanımı
Use of bioutilization strategies in sustainable architecture
- Tez No: 842172
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET VEFA ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mimarlık, Biology, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnsanların üretme ve tüketmeye dair alışkanlıkları sanayi üretimine geçilmesi ile büyük bir değişime uğramıştır. Sanayi üretiminin sonuçları düşünülmeden hızlı bir şekilde artması ve buna paralel ilerleyen tüketim süreçleri, doğal kaynakları kendisini yeterince yenileme şansı vermeden hızlı bir biçimde tüketirken çeşitli çevre sorunlarına da yol açmıştır. Bu da, doğanın dengesini bozan üretim ve tüketim süreçlerini yeniden düşünmemiz gerektiği fikrini ortaya çıkarmıştır. Mimari alanda bu soruna getirilebilecek çözümlerden biri olan biyoyararlanma yaklaşımı, canlı sistemleri mimari üretim sistemlerimize dahil ederek onlar ile birlikte, doğanın döngülerinin sağlığını önceleyen üretim teknikleri ile üretirken yapıya fayda sağlamayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada canlı organizmalardan yararlanarak yapının üretim, kullanım ve geri dönüşüm süreçlerinde yapıya fayda sağlamak amacıyla biyomalzeme üretimi üzerine bir araştırma yapılmıştır. Araştırma, konunun iki ana ayağı olan canlı organizmalar ve mimarinin bir arada çalışması üzerinden ilerlemiştir. Canlı sistemlere ait bilgiler verildikten sonra onlardan mimaride yararlanmanın yöntemleri anlatılmıştır. Yapılan çalışmaların belirli stratejiler dahilinde ilerlemesinin önemi ile biyoyararlanma stratejileri sınıflandırılmış ve süreç sonucunda elde edilecek biyoyararlanma kazanımları tanımlanmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda 21 adet çalışma örneği detaylı olarak incelenmiş ve canlı organizmaları yapıda kullanarak biyomalzemeler üretmenin olasılıkları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The habits of people in terms of production and consumption underwent a significant change with the transition to industrial production. The rapid growth of industrial production without considering the consequences and the parallel consumption processes have rapidly consumed natural resources without giving them the chance to renew themselves sufficiently, and have also led to various environmental problems. This has led to the idea that we need to rethink the production and consumption processes that disrupt the balance of nature. One of the solutions that can be applied in the field of architecture to address this issue is the bioutilization approach, which aims to provide benefits to the structure by incorporating living systems into our architectural production systems and using production techniques that prioritize the health of nature's cycles alongside them. In this study, a research was conducted on biomaterial production by using living organisms in order to benefit the building in the production, use and recycling processes of the building. The research progressed through the study of living organisms and architecture, which are the two main pillars of the subject. After providing information about living systems, the methods of utilizing them in architecture were explained. With the importance of progressing the studies within certain strategies, bioutilization strategies have been classified and the bioutilization gains to be achieved as a result of the process have been defined. Based on this information, 21 case studies were examined in detail, and the possibilities of producing biomaterials by using living organisms in the structure were evaluated.