Ergenlik döneminde bağlanmanın anne-baba tutumu ve beslenme özellikleri ile liderlik becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment, parental attitudes and nutritional characteristics and leadership skills in adolescence master's thesis
  1. Tez No: 819969
  2. Yazar: EDA NUR SAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÜNÜSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Sağlık Eğitimi, Nutrition and Dietetics, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, ergenlik döneminde bağlanmanın anne-baba tutumları ve cinsiyet özellikleri ile liderliğe etkisinin incelenmektedir. Araştırma betimsel tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmanın evreni Konya ilinde seçilen Anadolu liselerin 9., 10., 11., 12. sınıflarda öğrenimlerini sürdürmekte olan öğrencilerdir. Araştırma sonucunda erkek katılımcıların liderlik özellikleri kadın katılımcıların liderlik özelliklerine göre daha yüksek olduğu; anne bağlanma düzeyi ile cinsiyet arasında herhangi bir fark çıkmadığı; anne baba tutumları ile cinsiyet arasında herhangi bir fark çıkmadığı; katılımcıların liderlik özellikleri anne ve baba evlilik süresi değişkenine göre farklılaşmadığı; ailede tek çocuk olanların özgüveni 2 kardeş, 3 kardeş ve 4 kardeş ve daha fazla kardeş olanlara göre daha yüksek çıktığı; liderlik özellikleri ile anne ve baba bağlanma ve anne baba tutum olumlu olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca katılımcıların liderlik becerilerini anne baba tutumları ile cinsiyetlerinin anlamlı şekilde yordadığı; yine liderlik becerilerini anne baba tutumlarının kabul/ilgi ve kontrol/denetleme alt boyutları ile cinsiyetlerinin anlamlı şekilde yordadığı; katılımcıların liderlik becerilerini anne bağlanma ile cinsiyetlerinin anlamlı şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Diǧer yandan baba bağlanma envanteri algıları liderlik becerisini yordamadığı ortaya çıkmıştır. Katılımcıların liderlik becerilerini anne baba tutumları ile cinsiyetlerinin anlamlı şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of attachment on parental attitudes and gender characteristics and leadership during adolescence. The research was carried out in the descriptive survey model. The universe of the research is the students who continue their education in the 9th, 10th, 11th and 12th grades of Anatolian high schools selected in Konya. As a result of the research, the leadership characteristics of male participants were higher than the leadership characteristics of female participants; there was no difference between maternal attachment level and gender; there was no difference between parental attitudes and gender; the leadership characteristics of the participants did not differ according to the variable of the mother and father's marriage duration; the self-confidence of those who have only one child in the family is higher than those who have 2 siblings, 3 siblings and 4 siblings or more; leadership characteristics, attachment to parents and attitudes of parents were found to be positive. In addition, the leadership skills of the participants were significantly predicted by their parents' attitudes and gender; Again, leadership skills were significantly predicted by parental attitudes, acceptance/interest and control/supervision sub-dimensions, and gender; It was concluded that the leadership skills of the participants were significantly predicted by maternal attachment and gender. On the other hand, it was found that perceptions of father attachment inventory did not predict leadership skills. It was concluded that the leadership skills of the participants were significantly predicted by their parents' attitudes and gender.