Uzaktan eğitim sürecinin lisans öğrencilerinin akademik başarısına etkisi (Sakarya ili örneği)
The effect of the distance learning process on the academic success of undergraduate students (Sakarya province example)
  1. Tez No: 819992
  2. Yazar: BASSAM AL RYABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUBHAN EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, uzaktan eğitim sürecinin lisans öğrencilerinin akademik başarısına olan etkilerinin belirlenmesidir. Bu bağlamda çalışmanın, COVID-19 salgını sebebiyle Türkiye'de devlet üniversitelerinde uygulanan uzaktan eğitim programlarının lisans öğrencilerinin akademik başarılarına olan etkilerini ortaya koyması, aynı zamanda bu eğitimin olumsuzluklarını gidermeye yönelik düşünceler ortaya koyması planlanmıştır. Araştırmanın çalışma evreni, Sakarya ilinde bulunan devlet üniversitelerinde uygulanan uzaktan eğitim programları ve 2019-2020 ile 2020-2021 eğitim öğretim yıllarında uzaktan eğitim sistemiyle öğrenim gören lisans öğrencileri ile sınırlıdır. Buna göre; çalışma grubu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında devlet üniversitelerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinden (1., 2., 3., 4. ve 5. sınıf) oluşan 500 kişidir. Uzaktan eğitim sürecinin lisans öğrencilerinin akademik başarılarına etkisini belirlemek için Likert tipi anket aracılığıyla veriler toplanmıştır. Örneklem seçilirken basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Uzaktan eğitimde kullanılan eğitim materyalleri ve teknolojinin devlet üniversitelerindeki lisans öğrencilerinin akademik başarılarına etkisini ortaya çıkarmak için anket ve kişisel bilgi formundan elde edilen veriler SPSS veri analiz programı kullanılarak betimsel analiz teknikleriyle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, uzaktan eğitimde kullanılan eğitim materyallerinin bilgiye kolay erişim, çeşitlilik, içerik yeterliliği ve fırsat eşitliği sağladığını, uzaktan eğitimin öğrencilerin bilgi ihtiyaçlarını karşılayarak akademik başarıyı olumlu yönde etkilediğini, öğrencinin zamandan tasarruf etmesine ve bilimsel araştırma becerilerinin gelişmesine katkıda bulunduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra çalışma, uzaktan eğitim sürecinde kullanılan teknolojinin sıkıcı olması, kopya çekme kolaylığına sahip olması ve öğrenci ile öğretmen arasındaki zayıf iletişime katkıda bulunması nedeniyle daha az başarılı ve etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of the distance education process on the academic success of undergraduate students. In this context, it is planned that the study will reveal the effects of distance education programs implemented in state universities in Turkey due to the COVID-19 epidemic on the academic achievement of undergraduate students, and also to put forward ideas to eliminate the negativities of this education. The study population of the research is limited to the distance education programs applied in state universities in Sakarya and undergraduate students studying with the distance education system in the academic years of 2019-2020 and 2020-2021. According to this; The working group consists of 500 undergraduate students (1st, 2nd, 3rd, 4th and 5th grades) studying at state universities in the 2021-2022 academic year. In order to determine the effect of the distance education process on the academic achievement of undergraduate students, data were collected through a Likert-type questionnaire. Simple random sampling method was used when selecting the sample. In order to reveal the effects of educational materials and technology used in distance education on the academic achievement of undergraduate students at state universities, the data obtained from the questionnaire and personal information form were analyzed with descriptive analysis techniques using the SPSS data analysis program. The results of the study revealed that the educational materials used in distance education provide easy access to information, diversity, content adequacy and equality of opportunity, that distance education positively affects academic achievement by meeting the information needs of students, saves time and contributes to the development of scientific research skills. In addition, the study showed that the technology used in the distance education process is less successful and effective because it is boring, has the ease of cheating, and contributes to poor communication between the student and the teacher.