Ortaokul öğrencilerinin akademik özgüvenleri ile fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi
Examining middle school students' academic self-confidence and motivation to participate in physical activity in terms of some variables
  1. Tez No: 819994
  2. Yazar: NAZAN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin akademik özgüvenleri ile fiziksel aktiviteye katılım motivasyonlarının bazı değişkenlere göre incelemektedir. Araştırmanın evrenini 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Samsun ili Bafra ilçesi devlet ortaokullarında öğrenim gören ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 432 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin demografik bilgilerini içeren kişisel bilgi formu, Kalkan, A., Bakioğlu, F., Toprak, Y. (2020) tarafından geliştirilen“Akademik Özgüven Ölçeğinin (AÖÖ)”ile Tekkurşun, G. D. ve Cicioğlu, H. İ. (2018) tarafından geliştirilen“Fiziksel Aktiviteye Katılım Motivasyonu Ölçeği (FAKMÖ)”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
For this purpose, it examines secondary school students' academic self-confidence and motivation to physical activity according to some variables. The population of the research consists of 432 students who are studying at public secondary schools in Bafra, Samsun, affiliated to the Ministry of National Education in the 2022-2023 academic year and who voluntarily agree to participate in the study. As a data collection tool, the personal information form containing the demographic information of the students, the“Academic Self￾Confidence Scale (AÖÖ)”developed by Kalkan, A., Bakioğlu, F., Toprak, Y. (2020) and Tekkurşun, G. D. and Cicioğlu, H. İ. . (2018)“Motivation Scale for Participation in Physical Activity (FAKMÖ)”was used.