Öğretmenlerin kişilik özelliklerinin duygusal zekâ düzeyleri ve karar verme stillerine etkisi
The effect of teacher's personal characteristics on emotional intelligence levels and decision-making styles
- Tez No: 820008
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TİTREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, öğretmenlerin kişilik özelliklerinin duygusal zeka düzeylerine ve karar verme stillerine etkisini belirlemek için yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma metodları içinde yer alan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, Kütahya ilinde görev yapan öğretmenlerden oluşmaktadır. Bu araştırmada örneklem ise tesadüfi olmayan örnekleme metotları içinde yer alan uygun örnekleme metodudur. Bu yöntemin seçilmesindeki temel faktörler ise düşük maliyet gerektirmesi, evrenin geniş olması ve bunların yanı sıra uygulamada kolaylık sağlamasıdır. Araştırma Kütahya'da bulunan okullarda, farklı dallarda çalışan 524 öğretmen ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin sağlanmasında anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda sosyo-demografik form, beş faktör kişilik ölçeği, duygusal zekâ ölçeği ve karar verme stilleri ölçeği kullanılarak araştırmada faydalanılan veriler sağlanmıştır. Hazırlanan anket soruları, internet ortamında araştırmaya katılım gösterenlere ulaştırılmıştır. Araştırma sonunda elde edilen veriler SPSS 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın neticesinde varılan sonuç ise bireysel özelliklerin karar verme stilleri ve duygusal zeka üstünde etkili olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of teachers' personality traits on their emotional intelligence levels and decision-making styles. The relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The universe of the research consists of teachers working in the province of Kütahya. The sampling in this study is the convenient sampling method, which is among the non-random sampling methods. The main factors in choosing this method are that it requires low cost, the universe is large, and besides these, it provides convenience in application. The research was carried out with 524 teachers working in different branches in schools in Kütahya. Questionnaire method was used to provide the data. In line with the purpose of the research, the data used in the research were provided by using the socio-demographic form, the five-factor personality scale, the emotional intelligence scale and the decision-making styles scale. The prepared survey questions were delivered to those who participated in the research on the internet. The data obtained at the end of the research were analyzed using the SPSS 25 program. The result of the research is that individual characteristics are effective on decision-making style and emotional intelligence.