60-72 aylık çocukların dış mekandaki oyun oynama sıklıklarının duygusal zeka becerilerine etkisi
The effect of outdoor play frequency on emotional intelligence of 60-72-month-old children
- Tez No: 820044
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı 60-72 aylık okul öncesi dönem çocuklarının duygusal zekâ düzeylerinin dış mekânda oyun oynama sıklıklarına göre anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi COVID-19 pandemisi döneminin sınırlılıkları doğrultusunda uygun örnekleme yöntemi ile seçilmiş olup, 60-72 aylık 208 çocuk ve bu çocukların ebeveynlerinden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Ulutaş'ın (2005) Türkçe'ye uyarladığı Sullivan Çocuklar İçin Duygusal Zekâ Ölçeği (S-ÇDZÖ) ve araştırmacılar tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde t-test, ANOVA ve ki-kare testlerine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde, çocukların dış mekânda oyun oynama sıklıklarının, ikamet edilen konut türü, dış mekânda oyun alanına erişim olup olmaması ve annenin öğrenim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterirken; yerleşim birimi, cinsiyet, babanın öğrenim düzeyi, annenin çalışma durumu ve kardeş sayısı değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Öte yandan, çocukların duygusal zekâ düzeyleri ve duygusal zekâ alt becerilerinin (duyguları tanıma, duyguları anlama ve duyguları yönetme), cinsiyet, ebeveyn öğrenim düzeyi, aylık gelir ve kardeş sayısı değişkenlerine göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Çocukların duygusal zekâ düzeyleri ve duygusal zekâ becerilerinden olan duyguları tanıma, duyguları anlama ve duyguları yönetme becerilerinin ise dış mekânda oyun oynama sıklıklarına göre anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether the emotional intelligence of 60-72 months preschool children differs significantly according to their frequency of playing outdoors. A descriptive survey model, which is a quantitative research method, was used in the study. The sample of the study was selected using an appropriate sampling method in accordance with the limitations of the COVID-19 pandemic, consisting of 208 children aged 60-72 months and their parents. The data of the study were collected through the Sullivan Emotional Intelligence Scale for Children, adapted to Turkish by Ulutaş (2005), and the Personal Information Form prepared by the researchers. t-test, ANOVA, and chi-square tests were used in the analysis of the data. The findings of the study showed that the frequency of children's outdoor play differs significantly according to the type of housing, access to outdoor play areas, and the mother's level of education, while there was no significant difference according to the settlement type, gender, father's education level, mother's employment status, and the number of siblings. Moreover, it was determined that children's emotional intelligence and sub-skills (recognition, understanding, and management of emotions) did not differ significantly according to gender, parental education level, monthly income, and the number of siblings. However, it was observed that the emotional intelligence sub-skills, such as recognition, understanding, and management of emotions, differ significantly according to the frequency of playing outdoors.