Barriers encountered by EFL instructors
İngilizce öğretim görevlilerinin karşılaştıkları engeller
  1. Tez No: 866520
  2. Yazar: KERİM SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KARABIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Başarılı bir dil öğrenme ortamını etkileyen birçok olumlu ve olumsuz unsur vardır. İdeal öğrenme ortamı yaratıldığında, öğrenmenin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi beklenir. Bununla birlikte, EFL öğretmenleri dil öğrenme ve öğretiminin kalitesini engelleyen istenmeyen durumlarla da sıklıkla karşılaşmaktadır. Üstelik, son yıllarda yaşanan Covid-19 pandemi sürecinin eğitimi kökten etkilemesiyle yüz yüze eğitim ile online eğitim arasında sürekli bir geçiş yaratmıştır. Online eğitim, gerekli olan ve ihtiyaç duyulan koşullarda, sunduğu kolaylıklar sayesinde günümüzde mümkün olduğunca tercih edilmektedir ve EFL sınıflarına da faydaları ve zorluklarıyla birlikte dahil olmuştur. Bu süreçte öğrencilerin, öğretmenlerin ve kurumların uyum sağlama yetenekleri, EFL sınıflarında önemli bir rol oynamıştır. Bu çalışma, EFL öğretmenlerinin dil öğretim süreçlerinde karşılaştıkları engelleri ortaya koymak ve çevrimiçi eğitimle birlikte ortaya çıkan yeni engelleri incelemek ve bu engellerin aşılmasına yönelik öneriler toplamak amacını taşımaktadır. Bu nitel araştırma, Ankara'da bulunan 3 farklı vakıf üniversitesinde görev yapan 8 öğretim görevlisinin katılımıyla yapılmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış mülakatlar yoluyla toplanmış ve ilgili veriler tematik analiz kullanılarak incelenmiştir. Araştırma, yüz yüze eğitimde öğrenci motivasyonu, öğretmen motivasyonu, öğrenme ortamı, ders materyalleri, müfredat ve eğitim sistemi, değerlendirme, öğrenci profili ve dil yaklaşımı ile ilgili konular da dahil olmak üzere birçok engel belirlenmiştir. Bu çalışmada belirlenen çevrimiçi engeller öğrenci motivasyonu, öğretmen motivasyonu, materyaller, teknolojik kısıtlamalar, kurumsal destek, öğrenme ortamı, değerlendirme ve sınav bütünlüğü ve profesyonel planlama eksikliği olarak kategorize edilmiştir. Son olarak, eğitmenler müfredat ve eğitim sistemi, öğrenci motivasyonu ve profili, öğretmen motivasyonu, materyaller, teknolojik zorluklar, kurumsal destek, öğrenme ortamı, değerlendirme ve sınav bütünlüğü ve profesyonel mesleki planlama eksikliği konularında bazı öneriler de sunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
There are many factors affecting a successful language learning environment. When the ideal environment is created, successful language learning is expected to happen. However, EFL instructors frequently face many barriers that hinder the quality of the language learning process. In addition, that Covid-19 has radically affected and changed the education systems all over the world has created a world where there is a constant change between face-to-face and online education. Thanks to the benefits of online education, online classes are preferred in many situations. As a result, online education has entered into the EFL classrooms with its advantages and disadvantages. The ability of adapting to new conditions of students, instructors and institutions has played a critical role in EFL classrooms during this period. This study aims to investigate the barriers encountered by EFL instructors, the new barriers that online education has brought and the possible suggestions to overcome these barriers. A qualitative research design was employed in this study and a semi-structured interview was carried out with 8 participants from three different foundation universities in Ankara. Thematic analysis was employed to analyze the data collected from the interviews. The research identified several barriers in face-to-face education, including issues related to student motivation, instructor motivation, learning environment, course materials, curriculum and education system, assessment and evaluation, student profile, and approach to language. The online barriers identified in this study can be categorized as student motivation, instructor motivation, materials, technological constraints, institutional support, learning environment, assessment and examination integrity, and lack of professional planning. Finally, instructors also provided suggestions on curriculum and education system, student motivation and profile, instructor motivation, materials, technological challenges, institutional support, learning environment, assessment and examination integrity, and lack of professional planning.