Mahremiyet eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin mahremiyet bilincine ve hasta mahremiyetine yönelik tutumlarına etkisi
The effect of privacy education on nursing students' privacy consciousness and attitudes towards patient privacy
  1. Tez No: 820090
  2. Yazar: GÜLCAN EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖÇMEN BAYKARA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma, mahremiyet eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin mahremiyet bilinci ve hasta mahremiyetine yönelik tutumlarına etkisini değerlendirmek amacıyla ön test-son test, faktöriyel grup randomize kontrollü deneysel tasarımda yapılmıştır. Örneklemi, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında Gazi Üniversitesi'nde Hemşirelikte Etik dersine kayıtlı 114 hemşirelik öğrencisi oluşturmuş, öğrenciler her grupta 38 öğrenci olacak şekilde üç çalışma grubuna ayrılmıştır. Tüm öğrencilere uzaktan verilen teorik mahremiyet eğitimi sonrasında, bir çalışma grubu dijital hikaye anlatımı ile etik vaka analizi; bir çalışma grubu ise sadece etik vaka analizi ile mahremiyet eğitiminin uygulamalı aşamasını almıştır. Veriler; tanıtıcı özellikler formu, Mahremiyet Bilinci Ölçeği, Hasta Mahremiyeti Ölçeği ve Öğrenci Görüşleri Formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler; Kruskal Wallis, Freidman, Dunn çoklu karşılaştırma testleri ve Mixed effect linear modelle değerlendirilmiş; istatistiksel anlamlılık seviyesi p0,05). Mahremiyet bilinci ile hasta mahremiyetine yönelik tutum arasında istatistiksel olarak anlamlı, pozitif yönde ve güçlü düzeyde bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğrenciler, dijital hikaye anlatımını etik vaka analizi ile birlikte kullanıldığında; konuya odaklanmayı, akılda kalıcılığı, ilgiyi, merakı ve dikkati artırdığını böylece konunun daha anlaşılır olmasını sağladığını belirtmişlerdir. Mahremiyet eğitiminin etik derslerine entegre edilmesi, etik eğitiminde etik vaka analizi ile birlikte dijital hikaye anlatımı kullanımının yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a pre-test-post-test, factorial group randomized controlled experimental design to evaluate the effect of privacy education on nursing students' privacy consciousness and attitudes towards patient privacy. The sample consisted of 114 nursing students enrolled in the Nursing Ethics course at Gazi University in the 2020-2021 academic year, and they were divided into three study groups with 38 students in each group. After the theoretical phase given to all students by distance education, one study group took the hands-on phase of privacy education with digital storytelling and ethical case analysis, and another study group with ethical case study only. Data were collected using the Descriptive Characteristics Form, the Privacy Consciousness Scale, the Patient Privacy Scale, and the Student Opinions Form. Data were evaluated with Kruskal Wallis, Freidman, Dunn multiple comparison tests and Mixed effect linear model; statistical significance level was accepted as p0.05). It was determined that there is a statistically significant, positive and strong relationship between the privacy consciousness and the attitudes towards patient privacy. When students use digital storytelling together with ethical case analysis, they stated that it increases focus on the subject, retention, interest, curiosity and attention, thus making the subject more understandable. It is recommended to integrate privacy education into ethics courses, and to popularize the use of digital storytelling together with ethical case studies in ethics education.